Slider ZEAPON AXIS

Nie tak dawno opisywaliśmy spider ZEAPON Micro 3 a tuż za rogiem czaił się ZEAPON AXIS. Na swoje usprawiedliwienie mamy tylko tyle, że nie znaliśmy planów producenta. 

Pierwszy kontakt z nowym produktem mieliśmy na Festiwalu Fotoforma i….. Nie można chyba mieć lepszego odbioru dla swego produktu. Duże zainteresowanie wynikało z przemyślanej budowy, nawiązującej do najlepszych profesjonalnych sliderów, jakie są na rynku, co w połączeniu z wysokiej klasy funkcjonalnością, stawia ten produkt w czołówce rozwiązań liniowej stabilizacji ruchu kamery.

Na Festiwalu Fotoforma oglądaliśmy model 100 cm, tymczasem jako zupełnie wystarczający wybraliśmy do testu model 80 cm. Istnieje także wersja 120 cm. Dodać należy, że tym razem ZEAPON pochylił się bardziej nad stabilnością slidera niż nad ergonomią. Do tej pory krótszy slider oferował ruch kamery dłuższy niż jego długość. Działo się to w oparciu o przesuwaną szynę lidera, po której poruszał się wózek.

Teraz mamy do dyspozycji sztywną ramę z metalowych, solidnych elementów końcowych wraz z nóżkami i elementów pozwalających na montaż do statywu (ów). Rury wykonane z karbonu są wspaniałą podstawą do ruchu wózka. To rozwiązanie powoduje, że długość jazdy kamery jest 20 cm krótsza, niż długość slidera.

To właśnie wózek, który jest w pełni zmotoryzowany przyprawił nas o szybsze bicie serca. Solidna, nie uginająca się rama szynowa a na niej wózek z wbudowanym napędem a właściwie dwoma niezależnymi napędami. Jeden odpowiada za ruch obrotowy głowicy, a drugi za ruch po szynach. Wózek ma możliwość sterowania przyciskami, ale jak każdy produkt ZEAPONA, świetnie działa z natywną aplikacją, umożliwiającą zapamiętywanie pozycji i ustawianie prędkości ruchu. Nośność tej wyjątkowo mocnej konstrukcji to 12,5 kg, przy poziomym ustawieniu slidera. Producent deklaruje nośność 3,5 kg przy ruchu pod kątem lub w pionie. To bardzo dużo jeśli weźmiemy pod uwagę, płynny ruch wózka, pozbawionego drgań.

Funkcjonalność tego produktu zawiera chyba wszystkie rozwiązania spotykane na rynku. Mamy tu blokadę wózka (do celów transportowych). Mamy także dźwignię odłączającą napęd, przez co slider, może być przesuwany ręcznie – nawet bardzo szybko. Pokrętło prędkości. Możliwość zakupu wersji PRO z dodatkowym ramieniem i głowicą pozwalającą na obrót kamery w pionie, nóżki ustawiane na różnych wysokościach, zasilanie z portu USB-C i baterii NP-F dopełniają całości. Dodać należy, że końcowe elementy wyposażono w gumowane hamulce nie pozwalające wózkowi na mocne zderzenie się z konstrukcją ramy. Do kompletu dostajemy parę wsporników, które umożliwiają dodatkowe wsparcie slidera, ale pamiętać musimy, że w przypadku cięższych zestawów kamerowych, posiadać musimy solidny statyw lub dwa statywy (oczywiście do wersji 100 i 120 cm).

Slider pozostał w naszej redakcji jako wspaniałe wyposażenie do codziennej pracy. Mamy nadzieję, że już niedługo pokażemy jego pracę w nowych realizacjach filmowych.