Canon R5 z obiektywem Voigtländer Nokton 1.5 28 – Test

Otwarcie się firmy Canon na ewentualność zastosowania w ich aparatach innych obiektywów pod warunkiem, że są to obiektywy bez AF, było z pewnością dobrą decyzją. Nie tak dawno prezentowaliśmy dedykowany do Canona obiektyw firmy Voigtländer – Nokton 1.2 40 mm. Manualna optyka potrafi oczarować wielu, zwłaszcza jeśli idzie w parze z jakością układu optycznego i jakością mechaniki. Tak było w tamtym przypadku.Niniejszy materiał pokaże inny aspekt „otwarcia bagnetu”. Na rynku pojawiają się adaptery pozwalające mocować w systemie Canona R, inne konstrukcje optyczne. 

Najważniejszymi zaś konstrukcjami, których użycie w każdym systemie bezusterkowym, zawsze wywołuje sensację, są obiektywy z mocowaniem Leica M. Bardzo małe rozmiary połączone z wybitną jakością to tylko pierwsze wrażenia. Obiektywy z mocowaniem M, bardzo często dysponują swoim wybitnym lokiem. Obrazowaniem, które zjednuje im zwolenników na całym świecie. Takich konstrukcji jest wiele. Wystarczy zakupić odpowiedni adapter i możemy korzystać z bardzo egzotycznych szkieł.

Nokton Classic 1.4 40 I 1.4 35 dla niesamowitych teł. Nokton 1.2 35 czy 1.2 50 dla niesamowicie aksamitnych rozmyć. Skopary 21 mm dla swych minimalistycznych gabarytów i niewiarygodnej ostrości. APO Lanthary jako propozycje uzyskania najostrzejszych fotografii, jakie mogą powstać w każdym systemie. Można by tak długo.

Prezentujemy obiektyw Nokton 1.5 28 mm, który jest konstrukcją bardzo klasyczną w obrazowaniu, ale właśnie zastosowany na matrycy Canon R5 pokazuje jak obiektyw w pełni mechaniczny, potrafi dać radość z fotografowania. Kontrola nad punktem ostrości i uzyskiwana w miejscu ostrzenia jakość, bardzo szybko przechodzi w rozmycia. Delikatne oczywiście, bo to jednak szeroki kąt, ale za to pozwalające na warstwową budowę planów.

Ten test jest pierwszym, w którym przedstawimy klasyczną konstrukcję z mocowaniem M na matrycy Canona. Wkrótce przetestujemy ich więcej, ponieważ sam zakup obiektywu z mocowaniem M, daje możliwość szybkiej odsprzedaży. Ilość dostępnych przejściówek jest niesamowita i właściwie każdy system bezusterkowy może używać tych obiektywów.

Budowa zaawansowana składa się z 10 soczewek w 8 grupach, w tym dwie soczewki to soczewki o częściowo anormalnej dyspersji i dwie soczewki obustronnie asferyczne. Ten układ optyczny jest wzmocniony przez 12 lamelowy mechanizm przysłony. Odległość fotografowania to 50 cm, a gwint filtra to 43 mm. Średnica 54 mm, długość 45,5 mm. Możemy wybierać z dwu typów. Typ I to konstrukcja nowoczesna w wyglądzie, wykonana z aluminium i ważąca 250 g, a Typ II to konstrukcja z mosiądzu o wadze 330 g i wyglądzie nawiązującym do klasycznych obiektywów Leica.

Zapraszamy do analizy zdjęć z Canona R5 ;)