Manfrotto 502AM + 502AH

Zaczynamy filmowanie na poważnie. Nie używamy jeszcze ciężkich kamer, a jedynie “dozbrojonych" aparatów fotograficznych z opcją filmowania. Przeszkodą na start okazuje się często brak statywu. Ten brak może mieć dwa podłoża. Po pierwsze nasz statyw foto może być naprawdę lekki i nie pozwalać nam na utrzymanie sztywności podczas przekadrowywania kamerą w czasie filmowania. Po drugie nie mamy po prostu głowicy wideo i możemy jedynie zafiksować zestaw w konkretnym ustawieniu. Zestaw, który demonstrujemy dzisiaj to złoty środek. Nie nadwyręży budżetu, nie doprowadzi swą wagą do problemów z transportem, ale da sztywne podparcie do pracy z kamerą.

Parametry zestawu są następujące. Waga 3,56 kg. Udźwig 8 kg. Wysokość maksymalna 154 cm. Przeciwwaga 2,4 kg. Statyw waży niewiele, chociaż na całej długości wyciągu nóg posiada nogi podwójne, co znacznie poprawia sztywność i sprawia, ze zwłaszcza przy panoramowaniu z ustawionym oporem na głowicy, nie mamy wrażenia “skręcania" całego rozstawionego statywu. Konstrukcja jest sztywna i stabilna.

W tym zestawie, który oferuje przecież nawet tak zaawansowaną funkcję jak poziomowanie półkulą poziomującą mamy przede wszystkim bardzo dobrą głowicę.

Dlaczego bardzo dobrą? Jest tu kilka aspektów, o których wypada wspomnieć. Głowica ta jest odporna na niewiedzę użytkownika! Bardzo często osoby zaczynające pracę z głowicami wideo nie zdają sobie sprawy z możliwości regulacji wyważenia, stopnia oporu  i przeciwwagi. Tu mamy stałą przeciwwagę ustawioną na 2,4 kg, co umożliwia bezproblemową pracę z większością aparatów z opcją filmowania, nawet tych z dużymi obiektywami. Ponadto ta głowica jest pancerna! Prosta w budowie, złe posiadająca wszystkie funkcje niezbędne w praktyce filmowca. mieliśmy taką głowicę (w poprzedniej wersji) i używaliśmy przez długie lata. Bardzo trudno ją uszkodzić, nawet w czasie pospiesznego transportu. Opory są płynne a ich regulacja – zwłaszcza w panoramowaniu jest intuicyjna i łatwa przez duży pierścień znajdujący się na podstawie głowicy. Można go łatwo regulować nawet w grubych rękawiczkach. 

Godzi się również wspomnieć, że przesuwana płytka pozwala także na szybki montaż zestawu foto z długim teleobiektywem. Jeśli więc ktoś fotografuje i filmuje przyrodę, to właśnie taki statyw może okazać się wszystkim czego potrzebuje. Fotografowanie długimi obiektywami często pokazuje, że nasz statyw foto jest niezbyt stabilny. Ten zestaw może spokojnie dać radę.

Prosty, tani jak na zestaw video, pancerny i funkcjonalny. Jeśli rozważasz kupno dobrego zestawu, być może taki model będzie dla Ciebie wystarczający. Zestaw sprzedawany jest z wygodnym pokrowcem do transportu.