Nową wersja obiektywu Voigtlander Ultron 28 mm f/2,0 z mocowaniem Leica M.

Ultron 28 mm f/2,0 to kolejny kultowy obiektyw marki Voigtlander, który doczekał się aktualizacji układu optycznego. Jest to najbardziej osławiony obiektyw serii. Mimo dużej jasności, daje bardzo ostry i kontrastowy obraz bez przesunięć kolorów. W połączeniu z bardzo dobrą korekcją aberracji chromatycznych, oraz dobrymi powłokami przeciwodblaskowymi, zdjęcia z Ultrona bez problemu nadają się nawet do dużych powiększeń.

Optyczna nowej wersji obiektywu składa się z 10 elementów rozmieszczonych w 7 grupach. Obiektyw jest mniejszy, lżejszy oraz pozwala na uzyskanie zdjęć o znacznie wyższej rozdzielczości niż jego poprzednik.

Klasyczne odwzorowanie obrazu, z którego słyną konstrukcje Voigtlandera dopełnia historyczny wygląd nowej wersji, a raczej nowych wersji obiektywu. Producent zdecydował się bowiem na dwie w pełni metalowe wersje tubusu:

Voigtlander Ultron I 28 mm f/2,0 do Leica M – nawiązuje wyglądem do lat 50-tych dwudziestego wieku. Czarny tubus z chromowanymi elementami wyposażony został w dokręcany popychacz ułatwiający ostrzenie.

Voigtlander Ultron I 28 mm f/2,0 do Leica M – to ukłon w stronę lat 70-tych ubiegłego wieku. Do wyboru otrzymujemy dwie wersje kolorystyczne czarną oraz srebrną. W tej wersji popychacz przysłony ma bardziej ergonomiczny kształt.

Wersja VM obiektywu wyposażona w mocowanie Leica M zoptymalizowana została oczywiście do współpracy z aparatami dalmierzowymi, ale dzięki użyciu odpowiedniego adaptera z obiektywu korzystać mogą wszyscy użytkownicy aparatów bezlusterkowych Canon R, Fujifilm X, Nikon Z, Sony E czy MFT.

Cechy produktu:

mocowanie Leica M (Voigtlander VM)

światłosiła f/2.0

10 listków przysłony

kąt widzenia 75 stopni

budowa: 10 elementów w 8 grupach

Niebawem test:)