Genialna kompozycja każdej klatki filmowej.

Kiedy zdasz sobie sprawę, że filmy to tylko kilka nieruchomych obrazów odtwarzanych w szybkim tempie, aktywujesz ten algorytm i zaczynasz zauważać techniki i style, które możesz później włączyć do swoich zdjęć. Odcinki Queen’s Gambit należą do tych, które można zatrzymać na prawie każdej klatce i spojrzeć na genialną kompozycję

Oto siedem technik kompozycji, które autor zdjęć Steven Meizler wykorzystał do osiągnięcia spektakularnych kadrów.

Linie wiodące

Ponieważ mamy tendencję do podążania za liniami w prawdziwym świecie, robimy to samo, patrząc na obrazy. Linie podświadomie podpowiadają nam, gdzie szukać. Zwłaszcza jeśli mają ten sam kierunekTechnika ta była używana przez wielu mistrzów fotografowania, a Queen’s Gambit w pełni ją wykorzystuje.

 

Symetria

Mimo, że symetria jest najczęściej stosowana w fotografii architektury, może być stosowana również w przypadku ludzi. Jest to bardziej przemyślana zasada, ponieważ zarówno kompozycje symetryczne, jak i asymetryczne mają swoje zastosowanie.

 

Wzory i rytm

Oglądając serial widzimy wiele wzorów architektury dlatego wiele scen może wydawać się odbiorcy jeszcze bardziej atrakcyjna, ponieważ mają one wiele wizualnych smaków, zwykle w tle. 

 

Ramy i ramy pomocnicze

W serialu bardzo często widzimy szachownicę która jest  przedstawiana w okręgu, który ładnie kontrastuje z jej kwadratowym wzorem.

 

Negatywna przestrzeń

Negatywna przestrzeń  ma często zastosowanie w fotografii, aby pokazać pustkę, izolację lub samotność. Można to wykorzystać do wywołania różnego rodzaju emocji lub wskazania gdzie widz powinien patrzeć.

 

Głębokość i warstwy

Praca z głębią i warstwami, pomaga budować charakter przekazu, pierwszy plan, środek i tło, tworzą głębię obrazu. 

 

Zbliżenia i portrety

Serial często wykorzystuje zbliżenia. Kamera robi ekstremalne zbliżenia / portrety postaci podczas intensywnych chwil serialu. Podczas filmowania można użyć tej techniki, aby zwiększyć napięcie, przytrzymując ujęcie. To co łączy fotografię i kinematografię podczas korzystania z tych technik, polega na tym, że zmuszają one widza do skupienia się wyłącznie na temacie i pomagają w przekazaniu treści ujęcia.

Zapraszamy na stronę autora zdęć 

https://www.stevenmeizler.com