Głowica o udźwigu 30 kg – Gitzo GH 4383LR

Nareszcie! Stało się! Firma Gitzo uzupełniła trwający jakiś czas zastój w asortymencie produktów w pełni profesjonalnych, przeznaczonych do dużych obciążeń. Wycofana jakiś czas temu głowica Systematic GH 5381SQD do systemu Systematic, blokująca ciężar 30 kg, nie miała godnego następcy. Trzeba jednak zaznaczyć, że to ciężka głowica niskoprofilowa, która jednak nadaje się głównie pod bardzo ciężkie zestawy, ale nie pozwala na przejście do fotografowania w pionie.

Najpoważniejszą głowicą została QD 3382, która mogła się pochwalić udźwigiem na poziomie 18 kg. Głowica ta zwyczajnie nie bardzo pasowała do statywów Systematic, ponieważ ich płaska duża baza, montowana w jarzmie statywu była bardzo szeroka, a głowica nie była zbyt duża. Stosowanie jej miało sens jedynie z kolumnami centralnymi. Statywy Systematic mające udźwig 25 kg (Seria 3 i 4) jeszcze jakoś się tłumaczyły, jednak zakup statywu serii Systematic 5 o udźwigu 40 kg już niezbyt. Po co kupować taki statyw, skoro jedyna dostępna głowica ma udźwig 18 kg?

Tymczasem na rynek trafiła głowica GH 4383 w dwóch wersjach QD z płytką Arca blokowaną śrubą dociskową, tak jak jest to rozwiązane w głowicy GH 3382 i mniejszych oraz z blokowaniem płytki za pomocą zacisku z blokadą – to wersja LR.

Głowica przeznaczona jest do statywów Systematic 3,4,5 oraz Mountainer 3. Waży 900 g, a jej wysokość wynosi 126 mm. Średnica podstawy wynosi 60 mm, a cała głowica zbudowana jest o koncept niskoprofilowy, chociaż nie tak niski, jak osadzona poniżej jarzma statywu konstrukcja głowicy GH 5381SQD. Potężna baza skrywa olbrzymią kulę, która blokowana jest potrójnym systemem pokręteł, którymi możemy w łatwy sposób blokować ją w dowolnym położeniu. Jako typowa głowica kulowa umożliwia pracę w kadrach pionowych.


Dwa pokrętła regulują opory działające na kulę. Jedna niezależnie reguluje siłę tarcia, a druga pozwala na szybką blokadę. Trzecie pokrętło blokuje panoramę. Mechanizm działa niezawodnie w temperaturach od -30 do +70 stopni C. Na tym jednak konstruktorzy nie poprzestali! Głowica posiada możliwość panoramowania w ujęciach video, ponieważ zainstalowano w niej system olejowego oporu ruchu panoramicznego. Dzięki nowym patentom i przemyślanej konstrukcji, głowica stała się najlepszym wyjściem do zastosowań ze statywami Systematic. Głowica blokuje 30 kg.

Głowica ta jest topowym wytworem Gitzo. Blokuje się fenomenalnie szybko, a system płynnej regulacji oporu działa perfekcyjnie. Zamrożenie ustawienia, nawet najcięższego sprzętu nie powoduje powstania efektu minimalnej nawet bezwładności, gdzie zablokowany sprzęt jeszcze o milimetr czy dwa ugina się pod swym ciężarem po zablokowaniu. Tu blokujemy całość bardzo pewnie. Jeżeli dodamy do tego olejowy system prowadzenia w panoramie, mamy bardzo uniwersalną głowicę profesjonalną. Jeszcze jest trudno dostępna, ale w Warszawie widzieliśmy ją na półce salonu 6×7 Fotografia Profesjonalna, gdzie można ją kupić “od ręki”. Pytajcie sprzedawcę, ponieważ jeszcze nawet nie ma jej na stronie internetowej! Taka to nowość!