WIELKA AKCELERACJA! NOŚNIKI PAMIĘCI PRZYSPIESZAJĄ!

Nie każdy z Was ma okazję doświadczyć tego, co nasz zespół redakcyjny! Na szczęście! Trafiają do nas różne konstrukcje i najnowszy sprzęt, który staramy się testować. Dochodzi u nas często do procesu przyspieszonego poznawania nowych funkcji i możliwości kamer, aparatów, sprzętu komputerowego itd.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy testowaliśmy takie produkty jak Canon R5C, Sony FX3, Nikon Z8, Panasonic S5IIX i…. Zderzyliśmy się gwałtownie z problemem prędkości zapisu danych! 

Jeśli jeszcze Cię to nie spotkało, musisz być na to gotowy. Wystarczy, że zmienisz sprzęt na nowszą generację i będziesz chciał wykorzystać jego możliwości na maksa 😉

 

Jeśli po prostu fotografujesz na pełnoklatkowej matrycy o rozdzielczości nawet 70 Mpix lub nawet filmujesz w rozdzielczości 4K w 30p w jednym z uproszczonych kodeków, nic Ci nie grozi. Jeżeli nie jesteś fotografem sportowym polującym przy pomocy serii RAW-ów 20 klatek na sekundę na to jedyne, najlepsze ujęcie – możesz spać spokojnie. Jeśli nie chcesz filmować w RAW-ach lub w bardziej zawiłych kodekach typu ProRESS możesz w ogóle nie czytać tego artykułu. Jeżeli jednak masz jedną z nowszych konstrukcji i chcesz przekonać się o jej możliwościach o tym, jak potrafi być szybka i responsywna… Jeśli nie kupowałeś nowej karty pamięci w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub jeśli sięgnąłeś po produkt o właściwym stosunku wartości do ceny"… Nie masz wyjścia. To, co oferują Twoje dotychczasowe nośniki, nie jest tym, co mógłbyś posiadać, aby wyciągnąć ze sprzętu maksimum jego mocy!

Przekonaliśmy się o tym dosyć boleśnie.

Studium przypadku:

Próba włączenia wyższego kodeku w Canon R5C – nieudana!

Próba zapisu 8K – nieudana

Próba zapisu RAW – nieudana, aparat nie wyświetla ogóle takiej możliwości…

Kolejny model Sony FX-3 – to samo!!!! Tylko 4K w wyższym kodeku i zapis a jakże działa tylko…. pliki po przeniesieniu do programu edycyjnego mają zarejestrowane przeskoki i zacięcia". Cały dzień prób kamerowych – na darmo!!! Pod koniec dnia okazuje się, że…

No właśnie. Nasza szybka karta pamięci CF Express nie jest, tak szybka, jak myśleliśmy. Kończymy dzień z frustracją i obiecujemy sobie, że sprawdzimy, czy są szybsze karty pamięci. Każdy nadrabia braki w wiedzy i rankiem już wiemy. Oczywiście, że są!!!!

Podczas prób jeszcze jedno zaskoczenie! Karta CF Express A Sony Touch przycinała, a zwykła SD Angelbird AV PRO V90 – nie!!!

Stawiamy na Angelbird i robimy rozeznanie. Okazuje się, że kartą, która jest nam potrzebna, jest model CFexpress B – SX!

Angelbird AV Pro SD MK2 V90

To podstawowy, najwyższy model karty SD. W czasach, gdy wszystkie urządzenia obarczają nas tak dużą ilością danych musimy mieć karty, które sprostają prędkością zapisu urządzenia. Karta pamięci SDXC V90 przeznaczona do zapisu Full HD, 4K+, plików RAW (zdjęcia i film). Pracuje bezbłędnie ze 100 Mix plikami z głębią 16 bit z aparatu średnioformatowego Fujifilm GFX 100! Ufamy im w 100%.

Dzisiejsza aparaty o ogromnej głębi bitowej, dużej liczbie klatek na sekundę i wysokiej rozdzielczości – 4K i więcej – wymagają równie zaawansowanych rozwiązań zapisu danych. Karty pamięci muszą być szybkie, pojemne, w szerokim zakresie kompatybilne i oczywiście wyjątkowo niezawodne. Karty pamięci Angelbird AV PRO SD MK2 V90 zostały zaprojektowane, aby sprostać wyśrubowanym kryteriom takim jak: ekstremalne temperatury, wilgotność, wstrząsy.

Karta wyposażona jest w kilka rozwiązań dbających o niezawodność danych w tym system ECC, wyrównanie zużycia i zarządzanie energią dla niskiego stanu zasilania.

Podczas prób jeszcze jedno zaskoczenie! Karta CF Express A Sony Touch przycinała, a zwykła SD Angelbird AV PRO V90 – nie!!!

Stawiamy na Angelbird i robimy rozeznanie. Okazuje się, że kartą, która jest nam potrzebna, jest model CFexpress B – SX!

Angelbird AV PRO CFexpress SX

Nowa karta AV PRO CFexpress B SX 330 GB (dostępna też jako model 160 GB)została opracowana w oparciu o najnowsze technologie dzięki którym osiąga wydajność wymaganą do nagrywania w jakości do 12K+. W pełni korzysta z technologii Stable Stream™ i oferują swoim użytkownikom stałą prędkość zapisu na poziomie 1480 Mb/s.

Seria produktów AV Pro jest przeznaczona dla profesjonalnych twórców i uwzględnia ich rzeczywiste potrzeby co do bezpieczeństwa danych, jakości transferu surowego materiału rejestrowanego w najwyższych rozdzielczościach. Są objęte ochroną przed złymi warunkami atmosferycznymi, odporne na wstrząsy i promieniowanie rentgenowskie oraz są testowane pod kątem bezpiecznej pracy w temperaturach ekstremalnych od -25 ° C do 85 ° C.
Karty Angelbird Cfexpress SX wyróżnia:

Technologia Stable Stream™: zapewnia nieprzerwaną wydajność odczytu i zapisu

Super procesor Y2: oferują wyjątkową moc pomocną w tworzeniu filmów i zdjęć

Adaptacyjne zarządzanie energią poprawia czas pracy baterii aparatu

Zaawansowane zarządzanie temperaturą: chroni kartę przed przegrzaniem

3-letnia ograniczona gwarancja: można ją otrzymać odwiedzając stronę Angelbird i aktywując produkt w ciągu 30 dni od zakupu

Angelbird AV PRO CFexpress MK2

Cfexpress Type B | MK2 to najnowszy standard wysokiej jakości kart pamięci marki Angelbird. Zaprojektowane z myślą o obsłudze wysokich transferów danych w obecnych, jak i przyszłych kamerach i aparatach.

Karty Angelbird AV PRO Cfexpress MK2 charakteryzują się największą możliwą pojemnością będącą w stanie rejestrować zapis z kamer i aparatów o rozdzielczości nawet 12K w formacie RAW. Producent zapewnia o stałej minimalnej prędkości zapisu na poziomie 1300 MB/s na całej dostępnej pojemności karty. Dzieje się tak dzięki technologii Stable Stream™ która również ma wpływ na płynność rejestrowanego obrazu oraz zapewnia brak pominiętych klatek. Maksymalna prędkość zapisu kart Angelbird AV PRO Cfexpress MK2 wynosi 1550 MB/s. Parametr zapisu, jakim charakteryzują się nowe karty, przewyższa możliwości obecnie dostępnych kamer i aparatów.

Seria produktów AV Pro jest przeznaczona dla profesjonalnych twórców i uwzględnia ich rzeczywiste potrzeby co do bezpieczeństwa danych, jakości transferu surowego materiału rejestrowanego w najwyższych rozdzielczościach. Karty Cfexpress MK2 wyposażone są w najnowszy procesor Y2 odpowiedzialny za zarządzanie plikami wideo i zdjęciami w formacie RAW w rozdzielczości do 12K. Taka konfiguracja w połączeniu z czytnikiem Angelbird Cfexpress MK2 umożliwia osiagnięcie imponującej prędkości zapisu na poziomie 1785 MB/s (USB-C 3.2 Gen 2×2).

Angelbird Cfexpress XT MK2

Seria produktów AV Pro XT MK2 przeznaczona jest dla profesjonalnych twórców i uwzględnia ich wysokie oczekiwania co do bezpieczeństwa danych, jakości transferu surowego materiału rejestrowanego w najwyższych rozdzielczościach. Nowe karty Cfexpress XT MK2 wyposażone są w procesor Y2 odpowiedzialny za zarządzanie plikami wideo i zdjęciami w formacie RAW w rozdzielczości do 12K. Taka konfiguracja w połączeniu z czytnikiem Angelbird Cfexpress MK2 umożliwia osiagnięcie imponującej prędkości zapisu na poziomie 1785 MB/s (USB-C 3.2 Gen 2×2)

Cfexpress XT MK2 posiadają także zaawansowany system zarządzania energią (Advanced Thermal Management) który w przypadku przegrzania aparatu sygnalizuje bezpieczne wyłączenie, jednocześnie chroniąc kartę i jej zawartość przed potencjalnym uszkodzeniem lub utratą danych. Są zabezpieczone ochroną przed złymi warunkami atmosferycznymi, odporne na wstrząsy i promieniowanie rentgenowskie oraz są testowane pod kątem bezpiecznej pracy w temperaturach ekstremalnych od -10 ° C do 70 ° C.

Zamówiliśmy od razu czytnik, którego zakup graniczył z cudem, tak wielki jest popyt na te produkty. To co jest godne zaznaczenia to ciężar i ogólna solidność wykonania czytników Angelbird. Metalowa obudowa i głęboko wsuwający się w gniazdo USB-C przewód, sprawiają, że to wyjątkowo solidne czytniki. 

Angelbird CFexpress Card Reader MK2

Angelbird CFexpress Card Reader MK2 to profesjonalny i modułowy czytnik przeznaczony do obsługi kart CFexpress. Może w prosty sposób połączyć się z innymi czytnikami Angelbird tworząc jednolitą całość.

Czytnik komunikuje się z urządzeniem macierzystym za pomocą portu USB-C lub interfejsu Thunderbolt 3. Angelbird wyposażył czytnik w złącze Solid Connect które chroni stabilność transferu danych i zabezpiecza kable przed uszkodzeniem. Aluminiowa obudowa wyróżnia się eleganckim wyglądem a konstrukcja Solid Stack zabezpiecza dane przed skokami energii oraz chroni urządzenie w trudnych warunkach atmosferycznych. Idealnie nadaje się do mobilnej pracy poprzez swoją wysoką energooszczędność i jest zasilany bezpośrednio z portu USB-C lub Thunderbolt unikając w ten sposób dodatkowych kabli. 

Czytnik współpracuje z systemem Windows, Mac, iPadOS, Android lub Linux.  Komunikując się poprzez port USB-C pracuje w najnowszym standardzie 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2 lub jeśli system go nie obsługuje, jest wstecznie kompatybilny z innymi standardami USB. Ważne: czytnik nie obsługuje kart XQD.

Podobne cechy wyróżniają czytnik podwójny do kart SD, jaki mamy w redakcji od dłuższego czasu i który sprawuje się świetnie.

Angelbird SD Dual Card Reader

Angelbird Dual SD Card Reader to profesjonalny i modułowy czytnik przeznaczony do obsługi kart SD. Dzięki dwóm portom SDXC UHS II może przesyłać dane jednocześnie z dwóch kart SD z nieograniczoną prędkością. Czytnik wyróżnia się modułową konstrukcją i może w prosty sposób połączyć się z innymi czytnikami Angelbird tworząc jednolitą i gustowną całość. 

Czytnik komunikuje się z urządzeniem macierzystym za pomocą portu USB-C lub interfejsu Thunderbolt 3. Angelbird wyposażył czytnik w złącze Solid Connect które chroni stabilność transferu danych i zabezpiecza kable przed uszkodzeniem.  Aluminiowa obudowa wyróżnia się eleganckim wyglądem a konstrukcja Solid Stack zabezpiecza dane przed skokami energii oraz chroni urządzenie w trudnych warunkach atmosferycznych. Idealnie nadaje się do mobilnej pracy poprzez swoją wysoką energooszczędność i jest zasilany bezpośrednio z portu USB-C lub Thunderbolt unikając w ten sposób dodatkowych kabli. 

Czytnik współpracuje z systemem Windows, Mac, iPadOS, Android lub Linux.  Komunikując się poprzez port USB-C pracuje w najnowszym standardzie 10 Gb/s USB 3.1 Gen 2 lub jeśli system go nie obsługuje, jest wstecznie kompatybilny z innymi standardami USB.

Podejście firmy do poziomu oferowanych produktów jest godne podziwu. Najlepsze komponenty, solidna budowa i przemyślany system pozwalający łączyć czytniki różnych typów kart w jedną całość. Wyśrubowane osiągi i technologie pozwalające utrzymywać stałe prędkości zapisu i odczytu. Top nadal nie koniec. 

Producent udostępnia możliwość aktualizacji oprogramowania kart co jest dużym krokiem naprzód. Należy co prawda posiadać firmowy czytnik i dobrze zapoznać się z instrukcją przeprowadzenia tej operacji, ale i tak jest do dowód na bardzo poważne podejście do tematu. Usuwanie bugów, łatki, wprowadzanie nowych obsługiwanych typów urządzeń, to zapowiedź tego, że karty będą dłużej aktualne.