Voigtlander Nokton D23 mm F/1.2 dla Nikon Z

Obiektywy Nokton z mocowaniem Nikon Z, przeznaczone dla formatu APS-C, to konstrukcje bliźniacze pod względem konstrukcji optycznej z wersjami dla Fujifilm. To konstrukcje obliczone od nowa i zaprojektowane bez „obciążeń”, które dawały starsze projekty, obliczane w erze przedcyfrowej.

Nokton D23 mm F/1.2 z mocowaniem Z, jest obiektywem wizualnie przypominającym obiektywy Nikkor sprzed wielu lat. Obiektywy manualne. Zachowanie metalowego pierścienia ze znacznikami przysłon i głębi ostrości w różnych kolorach to koncept Nikona sprzed lat. Nawet specyficznie rowkowany pierścień przysłony i ostrości zdaje się przenosić nas w lata sześćdziesiąte ubiegłego stulecia.

Taki wygląd to świetny pomysł, ponieważ pasuje idealnie do korpusów Nikona. Zwłaszcza takich jak model Z Fc. To samo rozwiązanie zastosowano w obiektywach z mocowaniem Fujifilm X, gdzie obiektywy przypominają inne konstrukcje tego producenta.

To, co jest inne to konstrukcja mechanizmu przysłony działającego co 1/3 EV i zbudowanego z 12 lamelek dla uzyskania kremowych rozmyć oraz działający z wielką precyzją manualny pierścień ostrości, który nie jest przełącznikiem a konstrukcją w pełni mechaniczną.

Obiektyw jest nowoczesny optycznie, zbudowany z 10 soczewek w 6 grupach. Dwie soczewki to soczewki o anormalnej dyspersji a jedna z soczewek to soczewka asferyczna dwustronnie. Taki układ daje możliwość ostrzenia od 18 cm z zachowaniem wysokiej jakości obrazowania.

Obiektyw współpracuje w zakresie ostrzenia ze wskaźnikami elektronicznymi aparatu, dając możliwość informacji o naostrzeniu, podgląd powiększonego fragmentu i określenia momentu i wskazania punktu ostrego. EXIF jest przenoszony, a współpraca ze stabilizacją kamery jest możliwa.

Waga 240 gram. Średnica 65,8 mm, długość 42,5 mm. Rozmiar filtra 46 mm. To mały obiektyw o wysokiej jakości i jeszcze większej kulturze użytkowania. Nostalgiczny wygląd nie zdradza wyjątkowego charakteru tej konstrukcji, która w przeliczeniu na mały obrazek ma ogniskową 35 mm.