Tom Blachford – Surrealistyczne wizje w świetle księżyca.

Tom Blachford to bardzo dojrzały i konsekwentny w wypracowanym stylu twórca, który buduje w swych obrazach nierealne scenografie do nierzeczywistych filmów i dramatów pozostających poza granicami naszej percepcji. Wykorzystując możliwości długich czasów naświetlania i ekspozycji w świetle księżyca, neonów i świateł ulicznych tworzy z tego, co dostępne większości z nas – zupełnie niesamowite obrazy. Fascynacja formą architektury to tylko punkt wyjścia do budowy surrealistycznych sennych światów. Tajemniczość zbudowana jest nie tylko przez odpowiednio wybrane fragmenty przedmieść, dodatków i elementów. Każda wizja jest bardzo dopracowana technicznie, przejrzysta zrealizowana na najwyższym poziomie technicznym. Prace Toma były szeroko prezentowane w najlepszej prasie architektonicznej, artystycznej i projektowej na całym świecie oraz były wystawiane i gromadzone przez miłośników sztuki w Australii, Europie i USA. 

Raspberry-Camino-Real-I – Tom Blachford

Tom Blachford może stanowić wzór dla tych wszystkich, którzy w swej twórczej pasji lub po prostu hobby poszukują własnej drogi, którą daje konsekwencja i determinacja przy łączeniu środków technicznych z wizją artystyczną. W tej symbiozie zdaje się nic nie dominować. Technika w służbie obrazu. Oglądając fotografie na stronie artysty, nie możemy oderwać wzroku – czekając, co zaserwuje nam na kolejnym zdjęciu. Tak zwykłe tematy, jak podmiejskie domy w jego pracach jawią się jak samoistne dzieła sztuki.

Zapraszamy na stronę Toma Blachforda – lecz to, co prezentujemy poniżej to część serii, która zapoczątkowała jego twórczość. Aby zdobyć materiał, autor poświęcił 5 lat, podczas których wielokrotnie odwiedzał Palm Springs, angażując kolekcjonerów samochodów, właścicieli domów i lokalne władze. Jak czytamy na stronie internetowej: „To, co zaczęło się dla Toma Blachforda jako fatalne odkrycie pewnej nocy, przekształciło się w trwającą serię i eksplorację wzajemnego oddziaływania między architekturą, światłem księżyca, górami i napięciem niewypowiedzianej narracji. Nakręcone wyłącznie przy świetle księżyca w pełni, połączone elementy dają filmowy efekt, który zachęca widza do ukończenia własnej historii poza jednym kadrem. Sceny nostalgiczne i oryginalne istnieją jednocześnie między przeszłością a teraźniejszością, niczym portale w czasie”.

Jeżeli zechcecie sięgnąć głębiej w zawartość strony, zobaczycie bardzo inspirujące obrazy wnętrz, krajobrazów, lasów czy miast, które łączy bardzo wyrafinowany warsztat i zawsze ciekawie dobrane oświetlenie. 

514-Roxanne _ Tom Blachford

Silverado_911 Tom Blachfrod