Spełnienie marzeń o płynnym balansie – Głowica Manfrotto Nitrotech 608

Głowica zaprojektowana do pracy z większością nowoczesnego sprzętu przeznaczonego do rejestracji filmowej. Udźwig wynosi 8 kg. Jak sami się orientujecie to zakres wagowy, w którym mieści się większość nowoczesnych kamer nawet z wyposażeniem dodatkowym. Jeżeli pracujecie nad produkcjami wideo – musicie posiadać głowicę. która pozwala na płynne ruchy. Jeszcze ważniejsza jest właśnie przeciwwaga, która pozwala w łatwy sposób, pozostać kamerze w ustawionej pozycji. Z tym zawsze był pewien kłopot. Balans regulowało się skokowo i często jedynym ratunkiem na wyważenie zestawu był jeszcze ruch długiej płytki w mocowaniu głowicy. Ta regulacja przód/tył pozwalała, na w miarę precyzyjne ustawienie balansu. Głowica Nitrotech 608 (i 612 oczywiście) pozwala na płynną regulację ustawienia przeciwwagi!

Co jest istotne przy koncepcji według której zbudowano tę głowicę? Płynność działania we wszystkich osiach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na płynnie, bezstopniowo regulowany balans sprawdza się znakomicie. Najważniejsze jest to, że płyny regulujące płynność ruchu głowicy, tak naprawdę zastosowano przy oporach na każdej osi, lecz – mam takie wrażenie – zrobiono to zupełnie od nowa. Zamocowane w korpusie głowicy wkłady wypełnione wyselekcjonowanym smarem, stawiają “właściwy” opór, dając płynność ruchów, w każdej z osi ruchu głowicy. System wydaje się zaprojektowany od podstaw. Płynność ruchów jest jeszcze większa, niż w poprzednich modelach tej firmy. W dodatku głowica jest bardzo profesjonalna zarówno pod względem wyglądu jak i szybkości regulacji wszelkich ustawień.

Głowica jest bardzo nietypowa. Nie przypomina ona innych, obecnych na rynku głowic wideo. Elementem, który przykuwa uwagę, jest specjalny tłok. To właśnie dzięki niemu uzyskujemy płynny sposób regulacji przeciwwagi. To właśnie ten wypełniony azotem tłok, poprzez swój nacisk reguluje siłę przeciwwagi w sposób płynny. Przeciwwaga w głowicach wideo na ogół pracowała w określonych zakresach i głowice dysponowały odpowiednim przełącznikiem ze stopniami przeciwwagi. Tu mamy do czynienia z przeciwwagą, którą możecie bardzo dokładnie ustawić. 

 

Aby pracowało się wygodnie długa płytka mocująca zawiera skalę umożliwiającą szybkie wyważanie sprzętu i odpowiednie jego mocowanie. Głowica posiada dwa gniazda dodatkowych akcesoriów i możliwość umieszczenia dźwigni panoramowania zarówno z prawej jak i z lewej strony. Bardzo istotnym elementem całej koncepcji Głowic Nitrotech jest właśnie płynnie regulowany opór. Płynnie ustawiona przeciwwaga to tylko część elementu całej koncepcji.  Praca zarówno z modelem 608 jak i 612 to czysta przyjemność. Dzięki temu, że baza głowicy ma średnicę 75 mm, można ją sparować z bardzo szeroką gamą obecnych na rynku statywów. Sprawdziliśmy głowicę zarówno ze starszymi statywami tej firmy jak i z nowymi z serii Fast i to właśnie połączenie sprawiło, że całość operacji związanych z mocowaniem zestawu kamerowego na statywie, przebiegało wyjątkowo sprawnie.

 

Średnica podstawy głowicy to 75 mm. Środek ciężkości umieszczony jest na wysokości 55 mm. Przeciwwaga działa w zakresie od 0 do 8 kg. Głowice wyposażono w jedną poziomicę. Głowica wykonana jest z aluminium, a całość waży 2,22 kg. Wysokość głowicy 15 cm.

Głowica Nitrotech 608 jest koncepcją zaprojektowaną od podstaw. Operatorzy przyzwyczajeni do pracy ze standardowymi głowicami, muszą poświęcić chwilę na zaznajomienie się z jej specyfiką. System płynnej regulacji wymaga zrozumienia, ale zapoznanie się z nim owocuje bardzo intuicyjną obsługą. Ciekawy jest nawet sam mechanizm blokady górnej płytki, który także został zaprojektowany od podstaw i nie przypomina innych systemów blokujących w starszych głowicach Manfrotto. Pomimo tego jest kompatybilny z większością płytek przystosowanych do pracy ze sprzętem wideo. Głowica wygląda bardzo nowocześnie przez dodanie elementów lakierowanych na czerwony metaliczny kolor. Dla zmniejszenia masy, aluminiowy korpus ma częściowo ażurową konstrukcję, co przyczyniło się do zmniejszenia wagi. Praca z głowicą, która w sposób płynny reguluje przeciwwagę to bardzo duże usprawnienie w codziennej pracy.

Sprawdziliśmy ją w teście praktycznym. Regulacja oporu jednym elementem to duża wygoda. Ustawianie drugim pokrętłem przeciwwagi jest również bardzo sprawne. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku wymiany obiektywów, które różnią się pod względem wagi i długości. Obecnie jest to chyba najlepsza propozycja zakupu głowy do profesjonalnych zastosowań wideo. 2,2 kg wagi głowicy i bardzo rzetelny rozkład masy na długiej płycie górnej głowicy powodują, że nie czuć na niej obciążenia większym sprzętem.