Tak szeroki apochromat? Na to czekaliśmy! APO-Summicron-SL 28 f/2 ASPH.

System SL wyraźnie dojrzał i się rozwinął. Wprowadzenie obiektywów staroogniskowych o świetle f/2, tych samych rozmiarach i od razu w wersjach APO-chromatycznych, to mocne zaakcentowanie wysokiej klasy systemu SL. Modele SL2 i SL2 S tylko potwierdzają tak zaakcentowaną tendencję. Świetne korpusy, którymi bardzo łatwo się fotografuje, są na wskroś nowoczesne, szybkie i całkowicie metalowe. Obiektywy błyskawicznie nastawiające ostrość i ta miękko pracująca migawka… To trzeba poczuć. Jednak to właśnie obiektywy stałoogniskowe w wersji APO i ogniskowych 35, 50, 75 i 90 stanowiły o mocy tego systemu. Ostrość od pełnego otworu przysłony i piękne rozmycie to cechy szczególne. Wśród tych stałoogniskowych konstrukcji brakowało szerszego obiektywu. I oto jest! Też ma światło f/2, takie same wymiary i jest APO-chromatem!

Leica Camera przedstawiła kolejny wysokiej klasy obiektyw szerokokątny do systemu Leica SL – APO-Summicron-SL 28 f / 2 ASPH. Najnowsza optyka to kolejny krok poszerzający serię APO-Summicron-SL – gamy obiektywów, która słynie z najwyższej klasy parametrów optycznych oraz niezwykle szybkiego i niezawodnego autofokusa. APO-Summicron-SL 28 f / 2 ASPH. uzupełnia istniejące ogniskowe 35, 50, 75 i 90 mm i jednocześnie wprowadza do portfolio prawdziwie szerokokątny obiektyw. Wszystkie obiektywy APO-Summicron-SL mają dokładnie te same wymiary, a co za tym idzie, ten sam rozmiar filtra. Nasz najnowszy​​APO-Summicron-SL 28 f / 2 ASPH. świetnie sprawdzi się w reportażu, fotografii wnętrz i architektury. Maksymalny otwór przysłony jest wyjątkowo duży jak na tę ogniskową, ale nie musicie się obawiać aby używać obiektywu bez utraty jakości. Taki zestaw cech oferuje dodatkowe możliwości twórcze poprzez kontrolowane stosowanie ostrości i rozmycia. Dzięki standardowi L-Mount APO-Summicron-SL 28 f / 2 ASPH. jest równie kompatybilny z aparatami innych partnerów L-Mount Alliance, które zostały wyposażone w opracowane przez Leicę mocowanie obiektywu.

13 soczewek (z których trzy mają asferyczne powierzchnie po obu stronach) w dziesięciu grupach zapewnia maksymalny poziom jakości obrazu nawet przy szeroko otwartej przysłonie. Jak to zwykle bywa w przypadku obiektywów Leica, maksymalny otwór przysłony jest synonimem efektywnej przysłony. W konsekwencji nie ma potrzeby przymykania przysłony, aby poprawić jakość obrazu – przysłona jest konieczna tylko do celów kompozycyjnych. Naturalne odcienie skóry, miękkie przejścia w efekt bokeh, wyjątkowo kontrastowe szczegóły i ostrość od krawędzi do krawędzi na obrazie pozbawionym zniekształceń: te cechy są w dużej mierze normą w przypadku obiektywów Leica. A jednak APO-Summicron-SL 28 f / 2 ASPH. wyróżnia się ponadto korekcją apochromatyczną, która jest godną uwagi cechą obiektywu o tej ogniskowej. Aby zapewnić optymalną korektę aberracji chromatycznych, większość grupowanych soczewek ma anomalną częściową dyspersję i jest wykonana z wysokiej jakości, specjalistycznych rodzajów szkła, których konstrukcja jest tak skomplikowana, że ​​nawet nasze metody unikatowe na skalę świata są doprowadzane do granic możliwości. 

Silnik autofokusa we wszystkich obiektywach Summicron-SL wykorzystuje wyjątkowo wytrzymałe i wydajne silniki krokowe z DSD® (Dual Syncro Drive ™). Umożliwia to autofokusowi pokonanie całego zakresu ostrości w około 250 milisekund. Jednocześnie Leica Camera stosuje innowacyjne podejście do technologii ręcznego ustawiania ostrości: obiektywy Summicron-SL mają całkowicie nową konstrukcję pierścienia do manualnego ustawiania ostrości w postaci wbudowanego magnesu pierścieniowego o naprzemiennej polaryzacji północ-południe. Kiedy pierścień jest obracany, pole magnetyczne zmienia swoją polaryzację. Czujnik monitoruje stan pola magnetycznego i przesyła dane do głównego procesora. Napęd przesuwa wówczas soczewkę do odpowiedniego położenia ogniskowania na podstawie kąta obrotu i prędkości obrotowej – to z kolei umożliwia jeszcze szybsze i dokładniejsze ręczne ogniskowanie.

 

Zarówno konstrukcja, jak i projekt najnowocześniejszej serii Summicron-SL to kolejny krok naprzód w rozwoju obiektywów do systemu Leica SL. Nowe, niezwykle precyzyjne metody produkcji i technologie pomiarowe zostały opracowane specjalnie do produkcji tych soczewek – co skutkuje bardziej kompaktowymi wymiarami i znacznie niższą , a także naprawdę wyjątkową jakością obrazowania. Konstruując soczewki APO-Summicron-SL, szczególną uwagę zwrócono na zapobieganie rozproszeniu światła i odbiciom. Oprócz optymalizacji konstrukcji optycznej i mechanicznej, konstruktorzy zredukowali również nieuniknione odbicia do absolutnego minimum poprzez nałożenie wysokiej jakości powłok na powierzchnie soczewek. Dzięki skutecznemu zabezpieczeniu przed kurzem, wilgocią i rozpyloną wodą, a także powłoce Aquadura na odsłoniętych powierzchniach soczewek, te wyjątkowo trwałe soczewki mogą być używane w prawie każdych warunkach pogodowych bez żadnych obaw.

Leica APO-Summicron-SL 28 f/2 ASPH. jest dostępny już dziś u autoryzowanych sprzedawców marki w cenie 21 700 PLN brutto.