Leofoto to marka, która przyzwyczaiła nas do produktów wysokiej jakości. Produktów o bardzo wysokiej precyzji wykonania. Dobrze zaprojektowanych, spasowanych i wykonanych z materiałów wysokiej jakości. Prezentowany tu statyw znalazł uznanie wśród operatorów oglądających optykę i kamery na Camerimage. Nas także bardzo pozytywnie zaskoczył, dostarczając stabilnego podparcia pod zestaw kamerowy o wadze ponad 6 kg. Przed Wami naprawdę “wielki statyw“ – King Kong LVC 253C!
Konstrukcja modelu LVC253C z głowicą BV15 nie jest czymś nowym. Znany już takie konstrukcje, które na całej swej długości mają nogi zbudowane ze zdwojonych modułów. Większość statywów video ma konstrukcję opartą o moduły zbudowane z dwóch szeroko rozstawionych rur, następnie z węziej rozstawionych i na końcu z jednej rury. Tu mamy dwie rurki na całej długości nogi. Rurki mają minimalnie malejącą średnicę. Są prawie równej grubości. Całość jest dzięki temu bardzo sztywna. Znamy takie konstrukcje i ta w detalach jest zlepkiem różnych udanych koncepcji. Leofoto w konstrukcji King Kong, nie stara się nam udowodnić, że jest to konstrukcja bardzo oryginalna, wybitna, wyjątkowa. Podstawą jest użycie rozwiązań, które są bardzo udane i w swej sumie dają produkt niedrogi (jak na statyw video, wręcz tani), ale pozwalający na bardzo wygodną pracę.
Jarzmo statywu nie jest duże lecz obejmuje mocowanie półkuli poziomującej 75 mm. Wysokość robocza max – to 1690 mm. Minimalna wysokość robocza to 365 mm. Długość po złożeniu 860 mm. Statyw posiada rozpórkę, która blokuje maksymalny rozstaw nóg, ale zastosowano także zwykłe blokady ulokowane w miejscu mocowania zawiasów nóg. Dodać należy, że mocowanie rozpórki jest zbliżone do systemu rozpierających się bolców w teleskopach do pasków zegarka. To bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Jeśli przejdziemy do szczegółów, które zwróciły naszą uwagę, to zdecydowanie należy skupić się na precyzji zarówno obróbki poszczególnych elementów, jak i dopracowania detali.
Jednym z elementów, które nam się spodobały są kolce i zakładane na nie stopki. Zwłaszcza dwuwarstwowa podstawa wyłożona od spodu gumą.
Najważniejszym elementem, który odróżnia konstrukcję tego statywu od większości innych, to przekręcane, motylkowe zaciski blokujące nóg. To wyjątkowo udane rozwiązanie, które nie wymaga używania siły.
Ważne jest to, że zestaw statywowy obejmujący model King Kong LVC-253C i głowicę BV-15 waży 4,3 kg i dostarczany jest wraz z futerałem do przenoszenia. Deklarowany udźwig zestawu, to 10 kg. Ważne są także zarówno budowa jak i parametry głowicy BV-15.
Głowica BV-15 Cechuje się pochyłem +/-90 stopni, co jest dość rzadkie. Regulacja sił oporu jest płynna i działa zarówno na pochył jak i panoramowanie. Blokada ruchu w obu płaszczyznach położona jest z lewej strony, jak w większości profesjonalnych konstrukcji. Głowica ma płaską bazę 70 mm i waży 1,3 kg utrzymując 10 kg. Podajemy garść danych technicznych.
- Wysokość: 130 mm
- Udźwig: 10 kg
- Waga: 1,3 g
- Średnica bazy: 70 mm
- Kąt obrotu: 360 °
- Kąt pochylenia: – 90°/+ 90°
- Poziomica: x 2szt, bąbelkowe
- Szybkozłączka: Arca-Swis
Podsumowując. Praca z tym statywem jest czystą przyjemnością. Cechą najważniejszą jest odczuwalna lekkość (jak na przestrzenne gabaryty) konstrukcji i jej sztywność. Praca z zestawami, których waga przekracza 7 kg, jest łatwa i przyjemna. Każdy mniejszy zestaw zostanie obsłużony z łatwością, a płynność ruchów głowicy będzie wręcz zaskakująco dobra. Całość wygląda znacznie drożej i działa odpowiednio do tego, jak wygląda. To wyższa jakość statywów video. Przyjemny w obsłudze zwłaszcza przez motylkowe zaciski nóg, które blokują obciążony statyw, bez użycia większej siły. Na koniec wypada zauważyć, że statyw ten wygląda po prostu bardzo dobrze. W naszej redakcji używamy go przy wielu nagraniach, zawsze z dużym zadowoleniem.
To statyw dla tych, którzy poszukują profesjonalnego rozwiązania do cięższych zadań. Pewnego podparcia i płynnych ruchów, dobrze działającej głowicy bez angażowania dużych środków finansowych. Obecnie trwa promocja i statyw o wartości 3499,00 zł można kupić już za 2799,20 zł, co jest kosmiczną okazją. Taki zestaw statywowy, tak działający mógłby kosztować nawet i 5000,00 i nadal nie byłby statywem drogim, jak na jakość wykonania!