Dla stałych bywalców naszego portalu – test aparatu amatorskiego – może wydawać się pomyłką! Tymczasem jest to odpowiedź na zmieniającą się ilość osób mniej zaawansowanych w fotografię, którzy coraz częściej czytają MegaObraz. Dostajemy dużo zapytań od amatorów, których topowe konstrukcje nie interesują. Chcą nabyć aparat fotograficzny, który będzie lepszy od smartfona. Lepszy od starej, niskorozdzielczej lustrzanki czy cyfrowego kompaktu. Wiedzą, że na topie są bezlusterkowce, ale który wybrać??? Oto jest pytanie, które tak często pada w korespondencji do nas…
Nasz wybór nie jest oczywisty. Wybraliśmy aparat marki Canon. Model R10 – czyli swoiste wprowadzenie do bezusterkowego systemu EOS R, w formacie APS-C. Model ten wydaje się posiadać wszystkie cechy, które umożliwiają bardziej zaawansowane wejście w świat rejestracji obrazu. Co ciekawe – musimy to przyznać – ani wielkość korpusu, ani ogólny wygląd nie zdradzają stopnia zaawansowania, który ten model prezentuje.
Aparat jest lekki i mały. Bardzo, bardzo zgrabny! Jest miniaturą dawnych lustrzanek półamatorskich. Canon nie tworzył tu nic od nowa. Po prostu skorzystał z tego, co już się sprawdziło, bardzo nieznacznie upodabniając bryłę do serii R.
Aparat został wyposażony w kilka cech, które sprawiają, że tak naprawdę „da radę” w większości zastosowań amatorskich – nawet tych nieco bardziej zaawansowanych jak np. fotografia makro. Znajdziemy w nim między innymi:
Dual Pixel CMOS AF II – Mechanizm AF rozpoznaje i śledzi osoby, zwierzęta i pojazdy zarówno w trybie fotografowania, jak i filmowania
Serie zdjęć w tempie 15 kl./s1 – W przypadku migawki mechanicznej – bardzo szybkie fotografowanie i wysoka jakość
Serie zdjęć w tempie 23 kl./s5 – W przypadku migawki elektronicznej – jeszcze szybsze fotografowanie i cicha praca6
4K/30p – Wysoka jakość obrazu z nadpróbkowaniem danych z matrycy 6K
4K/60p3 – Bardziej płynny ruch na filmach
Wizjer elektroniczny (EVF), 2,36 mln punktów
Możliwość wyboru liczby klatek: 60/120 kl./s4
Obracany ekran dotykowy o przekątnej 7,5 cm, 1,04 mln punktów
Regulacja ostrości przy słabym oświetleniu: -4 EV2
Dokładne ustawianie ostrości w warunkach słabego oświetlenia
Maksymalna czułość: zdjęcia – ISO 32 000; filmy – ISO 12 800
Możliwość rozszerzenia do ISO 51 200 (zdjęcia) i ISO 25 600 (filmy)
Procesor DIGIC X – Szybka regulacja i minimalne opóźnienie wizjera elektronicznego
image.canon – Bezpośrednie połączenie z Wi-Fi umożliwia przesyłanie plików do usług w chmurze
Transmisja w serwisie YouTube – Przesyłanie obraz na żywo na kanał w serwisie YouTube