Wyjątkowo sztywny i solidny statyw – BeFree GT XPRO CARBON

Befree GT to wyjątkowy statyw w ofercie Manfrotto. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pojawia się jako propozycja przed „poważniejszymi” i cięższymi konstrukcjami, takimi jak model 190 czy 055. Jeżeli ktoś poszukuje statywu, pewnego, dobrze zbudowanego, który w dodatku może pracować w bardzo zróżnicowanym zakresie pozycji, w tym z kolumną poprzeczną.

Ten statyw wyróżnia się funkcjonalnościami, które spotkamy co prawda także w konstrukcjach dalekowschodnich, ale tu realizowane są one wyjątkowo solidnie i skutecznie. Jakość tak typowa dla Manfrotto, w tym modelu jest jakby jeszcze bardziej konsekwentnie reprezentowana.

Przede wszystkim statyw cechuje bardzo wysoka sztywność, która jest wypadkową mechanizmu zakręcanych blokad wysunięcia nóg i carbonu (CarbonExact) użytego do budowy nóg. Niezbyt imponujące średnice nóg nie zapowiadają tak dużej sztywności całej konstrukcji. Najgrubsza noga czterosekcyjnej konstrukcji ma 25,3 mm, potem mamy kolejno nogi o średnicach 21,7 mm -18,2 mm – 14,7 mm. Niezbyt wielkie średnice a tymczasem udźwig całej konstrukcji wynosi 12 kg, co w przypadku Manfrotto nie jest z pewnością podane na wyrost.

Platforma, na której mocowana jest głowica, ma średnicę 40 mm. Tyle samo ma średnica kuli głowicy.

Statyw ma wysokość roboczą (bez uniesionej kolumny) 141 cm. Wysokość maksymalna to 162 cm. Długość po złożeniu to 43 cm. Waga 1,76 kg. Temperatura pracy mieści się w zakresie -30 do +70 stopni Celsjusza.

Ważne jest jeszcze to, że statyw pracuje z płytkami szybkiego mocowania typu 200PL PRO.

Wspomnieliśmy, że statyw może w bardzo szybki sposób przekształcić się z pracy z kolumną pionową do pracy z kolumną poziomą. To ważne przy pracach w terenie. Nieoceniona funkcjonalność przy zdjęciach makro i reprodukcyjnych. Czy to wszystkie zalety? Nie! Głowica ma regulację siły tarcia na głowicy, która działa bardzo precyzyjnie. Mechanizmy blokady nóg i praca samej głowicy i kolumny nie budzą zastrzeżeń. Długość po złożeniu to 43 cm, która może wykorzystana w pracy tej konstrukcji w zakresie od 9 cm do 162 cm. Jeśli do tego dodamy dołączany futerał, nie trzeba nic więcej! Jedna z ciekawszych konstrukcji obecnych na rynku. Konstrukcji, która może być użyta z właściwie każdym sprzętem bezlusterkowym, w tym także z cięższymi obiektywami.