Voigtlander Nokton D35 mm F/1.2 dla Nikon Z

Ten obiektyw dla APS-C Nikon Z to odpowiednik ogniskowej 53 mm. Jasny standard o niewielkich rozmiarach, świetnie współpracujący z elektroniką aparatu w zakresie danych EXIF, stabilizacji i wspierania ostrzenia. Obiektyw niewielki, bo mierzący 65,8 mm średnicy i 41 mm długości. Gwint filtra 46 mm i waga 230 gram to parametry małego obiektywu, ale kryjącego w sobie bardzo klasyczny układ Gausa, wsparty 12 listkową przysłoną.

8 soczewek w 6 grupach w tym jedna soczewka o częściowo anormalnej dyspersji, dają układ bardzo klasyczny w obrazowaniu, planaropodobny.

Obiektyw ostrzy od 30 cm, a jego mechanizm przysłony zaskakuje co 1/3 EV. Charakter uzyskiwanego obrazu jest na wskroś inny od tego, co oferują konstrukcje Nikona, które dają obraz sterylny, ostry i po prostu poprawny. Tu mamy obraz delikatny, oniryczny, plastyczny. Duże rozmycia i delikatne przejścia tonalne jako wynik precyzyjnego manualnego ostrzenia to czysta przyjemność pracy w APS-C.

Ważne jest, że obiektyw wyglądem nawiązuje do starych Nikkorów manualnych i do korpusów takich jak Z Fc. Kolorowy pierścień skali głębii ostrości, był przecież rozpoznawczą cechą Nikkorów.