W pierwszej części poświęconej tetheringowi omówiliśmy, zaledwie zarys tego, na czym tak naprawdę polega ta metoda pracy. Podgląd obrazu na ekranie monitora, laptopa czy iPada podczas sesji to nieoceniona funkcjonalność. Bez względu na to, czy parametry ekspozycji wprowadza się z podłączonego do aparatu urządzenia, czy interesuje nas jedynie podgląd na większym ekranie, korzyści z takiej metody pracy są nieocenione. Wiele typów fotografii bez tetheringu byłoby trudniejszych do uzyskania. Fotografia produktowa, reklamowa, fotografia mody i wszelkie sesje gdzie korzystne jest uczestniczenie klienta w zatwierdzeniu efektu. Sesje gdzie musimy zobaczyć każdy szczegół, rozkład ostrości lub ustawić poprawną ekspozycję czy balans barwny już podczas wykonywania zdjęć. Można by tak bez końca. Jednak ta metoda wymaga utworzenia stałego połączenia za pomocą kabla. Kabel musi być odpowiednio mocny. Zwykłe przewody USB nie mają tak solidnego płaszcza i izolacji jak kable TetherTools. Barwa też nie nie jest bez znaczenia. Pomarańczowy kolor powoduje, że podczas sesji na planie gdzie przebywa wielu ludzi, ten kabel jest dobrze widoczny i już przez sam swój kolor trudny do podeptania czy zahaczenia. Dostępne są także wersje czarne, ale większość fanów pracy na kablu zaopatruje się w wersję pomarańczową. Istnienie tego fizycznego połączenia stwarza niestety pewne problemy.
Kabel jest sztywny, co wytwarza bardzo duże naprężenia działające na gniazdo umieszczone w kamerze. Niektóre aparaty posiadają w zestawie specjalne rozwiązania do prowadzenia kabla i zabezpieczenia gniazda, które jest na ogół bardzo delikatne. Zresztą, ciężar przewodu tak czy owak, powodowałoby wypięcie. Zresztą z drugiej strony, czyli od strony komputera również musimy zadbać o zabezpieczenie komputera i jego gniazda dokładnie z tych samych powodów.
Najważniejszą grupą produktów, w które musimy się zaopatrzyć, są JerkStoppery różnego typu. To bardzo sprytnie wymyślone, nakładane z zaciskiem na kabel elementy, które można następnie zamocować za pomocą pętelki, rzepa, obejmy, nakładki i na przykład mocować w gnieździe komputera. Tak prowadzony kabel nie zagraża sprzętowi i uczestnikom sesji.
JerkStopper dla gniazda kamery.
Zakładamy go na mocowanie paska kamery. Odciąża on zupełnie gniazdo. Jednak lepszym jeszcze rozwiązaniem jest TetherBlock który, dostępny jest jako płytka do sesji z reki i jako płytka z mocowaniem Arca Swiss do pracy na statywie. Wygięcie kabla powoduje, taki opór, że możemy aparat powiesić na kablu, a na gniazdo nie przeniesie się nawet odrobina obciążenia. Rewelacja.
TetherBlock
JerkStopperz mocowaniem na płaskie powierzenie np. krawędź pulpitu pod laptop – tu nie musimy nic tłumaczyć. Znalezienie pierwszego za komputerem punktu stałego mocowania jest bardzo ważnym elementem systemu.
JerkStopper z mocowaniem za pomocą zaciskowych pętli – pozwala prowadzić kabel na statywie, nodze stołu itp. Elementach towarzyszących pracy w studio.
JerkStopper z mocowaniem na regulowaną pętle, to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli musimy zamontować nasz kabel wraz z innymi kablami. np. zasilającymi komputer.
JerkStopper z mocowaniem na gniazdko RJ 45 – analogiczne rozwiązanie jest dostępne na gniazdo USB. Ten JerkStopper pozwala na odciążenie gniazda komputera od naprężeń. Poniżej JerkStoppery z mocowaniem na karabinek i na gwint.
To nie wszystkie elementy TetherTools, które nas ujęły. W ofercie firmy znaleźliśmy rozwiązania dwóch ciekawych problemów, z którymi można się zetknąć podczas pracy.
Po pierwsze USB TetherBoost Pro to rozwiązanie problemu, z którym styka się część posiadaczy starszych komputerów lub kamer, gdzie połączenie USB może się rwać ze względu na niestabilne napięcie. Boost USB pozwala wzmocnić sygnał za pomocą podpięcia zasilacza. Wszelkie problemy z połączeniem ustają!
Po drugie Case Relay Camera Power System. Cóż to takiego? Rozwiązanie problemu „wiecznego” zasilania kamery podczas długiej pracy. Wszelkie zastosowania takie jak długie timelapsy, zapisy video, w których nie chcemy martwić się o zasilanie i przełączanie akumulatorów, aby móc pracować bez przerwy. Jak to działa? Do kamery wpinamy wtyczkę zastępującą akumulator. Ta zaś podłączona jest do Case Relay’a. To przełącznik prądu z zaimplementowanym akumulatorem. Do niego przez port USB podpinamy power bank o gigantycznej pojemności, który wystarcza na godziny pracy. Jeśli i to będzie zbyt mało, możemy wymienić bezkarnie power bank na inny bez przerwy w zasilaniu. Case Relay podtrzymuje napięcie podczas wymiany zasilania! Tu niezbędny może okazać się specjalny power bank, gdyż niektóre w czasie bezruchu przechodzą w stan uśpienia. TetherTools oferuje powerbanki pozbawione tej wady. Jeśli interesuje cię ciągłe zasilanie kamery i niemyślenie o ciągłej wymianie akumulatora podczas sesji czy realizacji video to godne polecenia rozwiązanie.
Pomyślano też o opakowaniu na aluminiowy powerbank Rock Solid External Battery Pack o pojemności 10 0000 mAh – w pomarańczowym kolorze. Możemy powerbank nosić w kieszeni i mieć zasilanie przez cały czas dostępne. Podczas pracy na statywie możemy umieścić powerbank przy pomocy StrapMoore wykonany z neoprenu. Zapewnia idealne mocowanie nie tylko powerbanka, ale i innych akcesoriów. Przy zastosowaniu na statywie podczas zdjęć w razie niskich temperatur także dodatkowo izoluje powerbank przed zimnem.