Tethering bez kabla? Tether Tools Air Direct! Cz.3

Oto mamy rozwinięcie technologii zdalnej pracy, o którym jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. O tetheringu już pisaliśmy. O akcesoriach do tetheringu także. Nie musimy udowadniać zalet pracy na kablu. Możliwość sterowania aparatem zza pulpitu komputera jest bardzo kusząca. Co więcej, w sytuacji, gdy kamera umieszczona jest w miejscu o utrudnionym dostępie, możliwość sterowania ustawieniami, wydaje się nie do przecenienia. Największą korzyścią jest jednak możliwość zobaczenia obrazu na dużym ekranie komputera już w trakcie zdjęć. Ile znaczy to w profesjonalnej sesji, nie trzeba tłumaczyć. Dostarczanie plików w pełnej rozdzielczości od razu do komputera to efekt uboczny, który daje bardzo duże możliwości, nie tylko polegające na utworzeniu kolejnej wersji plików (poza tymi na karcie). To wszystko nie ulega wątpliwości.

Jednak wielu z Was ważąc zalety pracy na kablu, podnosi kwestię obniżonej wygody wynikającej z obecności kabla na planie sesji zdjęciowej. Oczywiście wszyscy pracujący nad statycznymi kadrami w fotografii reklamowej, produktowej, żywności itp. nie narzekają na kabel. Wszyscy pracujący w środowisku zmiennym z wieloma ludźmi na planie, muszą uważać na połączenie przewodowe. Należy odpowiednimi akcesoriami zabezpieczyć zarówno kabel przy złączu komputera, jak i przy kamerze. Jeżeli to zrobimy – cała reszta jest bajką.

Jednak firma Tether Tools widząc duże zapotrzebowanie na swoje akcesoria do pracy na kablu, poszła o krok dalej. Urządzenie AirDirect pozwala na pracę w tetheringu bez kabla! Jeżeli pracujesz na kablu i już polubiłeś ten system pracy, możesz zastanowić się na wzniesienie na nowy, wyższy poziom. No bo jak inaczej nazwać całą wygodę tetheringu otrzymaną bez stałego połączenia kablem!

Czym tak naprawdę jest AirDirect? Jest to posiadająca własne zasilanie popularnym akumulatorem LP-E6, stacja bazowa WiFi, która pozwala na bezprzewodowe przekazywanie plików JPEG i RAW z kamer systemów Fujifilm, Sony, Canon, Nikon, Panasonic, Leica, Hasselblad do odległości 60 m! Oprogramowanie AirDirect nawiązuje łączność protokołem PTP pomiędzy komputerem a aparatem. DarkRoom, Smart Shooter, Lightroom, Phocus no I najczęściej używany Capture One pozwalają na spokojną, pozbawioną rwań czy zawieszeń współpracę z tym systemem. Jedynie kamery produkujące najcięższe pliki takie jak GFX 100 mogą odczuwać spowolnienie, zwłaszcza podczas szybkich zdjęć. To jednak wyjątki.

AirDirect jest systemem opracowanym wzorowo. Montujemy nadajnik na stopce lampy błyskowej i poprzez złącze USB-C łączymy go z aparatem. Zastosowanie w tym newralgicznym miejscu całego systemu tego szybkiego złącza pozwala na pozbycie się wąskiego gardła całego przesyłu danych. Dalej jest już łatwiej. AirDirect wykorzystuje dwuzakresowe moduły WiFi obsługujące pasma 2,4 lub 5 GHz, pracujące w trybie Wi-Fi 802.11AC, dają szybkość transferu do 443 Mb/s, przepustowość 220 Mb/s. Urządzenie posiada wbudowane zdublowane anteny dużej mocy dla zwiększenia zasięgu.

Ważne jest jednak to, że nie musimy znajdować się w zasięgu sieci Internet. AirDirect tworzy własną sieć komunikacji bezprzewodowej. Komunikacji dwukierunkowej – ponieważ połączenie pozwala na sterowanie aparatem z komputera i przesyłanie plików na komputer. Pełny tethering bez kabla to wygląda obiecująco – prawda?

W opakowaniu znajdziemy komplet kabli do różnych kamer, urządzenie AirDirect, instrukcję i akumulator. Dodać należy, że urządzenie może być zasilane z powerbanka i zasilacza DC a na akumulatorze pracuje od 3 do 5 godzin.

Zapytacie – jak to działa? Intuicyjnie. Połączenie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku użycia systemów bluetooth wbudowanych w kamery. Często podczas połączeń dochodzi do rwań, szybkiego rozłączania dla zaoszczędzania energii i innych niestabilność. Tu tego nie ma. Wręcz czujemy, siłę utworzonego mostu danych, gdy po nawiązaniu połączenia wszystko zaczyna działać. Szybko zapominamy o kablach, połączeniach i skupiamy się na fotografowaniu. To wnioski dotyczące wszystkich systemów.

Jeszcze istotniejsze są zalety w systemach tak popularnych, jak Canon czy Nikon. Przy użyciu aplikacji Air Remote Mobile Tethering możemy sterować aparatami Canon i Nikon z urządzenia takiego jak smartfon czy tablet.

Urządzenie jest lepiej zbudowane niż większość podobnie wyglądających i tak samo umieszczanych, urządzeń do synchronizacji błysku. Waży 170 gram. Cena na naszym rynku to 1649 zł brutto.