Tablet graficzny XP-Pen Deco Pro SW

Jeśli należysz do tej grupy fotografów, którzy wzdrygają się na samą myśl o obróbce i dla których to najgorsza część uprawiania ich zawodu czy pasji, powinieneś zdecydowanie spróbować pracy z tabletem graficznym. Wielokrotnie w dziale „Postprodukcja” podkreślaliśmy jak ważne jest używanie tabletu graficznego do obróbki fotografii. Nie trzeba sięgać po rozwiązania segmentu PRO, ponieważ technologia spopularyzowała się i bardzo obniżył się poziom cen takich produktów. Obecnie można zakupić tablet świetnie nadający się do pracy już za około 250-300 zł! To rewolucja! My wybraliśmy dla Was tablet bardziej zaawansowany.

Prezentujemy model XP-Pen Deco Pro SW, nowego na rynku producenta, który już od dwóch lat zdobywa laury na międzynarodowych konkursach. Produkt, który otrzymał między innymi prestiżową nagrodę Red Dot Design Award w 2019 roki i Good Design Award 2018.

 

Marka XP Pen okazuje się alternatywą dla mającego już swych zwolenników Huiona. Wysoki poziom wykonania sprawia, że kosztujący niespełna 800 zł tablet świetnie nadaje się do pracy graficznej. Co ciekawe jego parametry stoją na poziomie najbardziej profesjonalnych konstrukcji. Jednak abyście nie myśleli, że poprzestaliśmy na analizie danych dostarczonych przez producenta. Zaprzęgliśmy ten tablet do ciężkiej pracy przy czyszczeniu 102 megapikselowych plików z aparatu GFX100s. Jakie są nasze wnioski?

Po pierwsze, tablet dostarczony jest w bardzo eleganckim i przemyślanym opakowaniu. Wraz z tabletem otrzymujemy zestaw niezbędnych do pracy akcesoriów. W pudełku znajdziemy między innymi:

 • Tablet graficzny XP-Pen Deco Pro SW
 • Podstawkę pod piórko
 • 1 x odbiornik Bluetooth
 • Rękawiczka do rysowania (w sumie zbędny element, ponieważ dłoń nie skłóca pracy)
 • 1 x rysik bez baterii
 • 1 x kabel USB-C do USB-C
 • 1 x adapter micro USB
 • 10 x wymienne końcówki pióra
 • 1 x kabel USB-A do USB-C
 • Karta gwarancyjna
 • Instrukcja obsługi
 • Oryginalne opakowanie

Sam tablet jest elegancki, sztywny nie trzeszczy, chociaż jego powierzchnia robocza ma tylko 7 mm grubości. Tablet ma gumowane powierzchnie przylegające do biurka, które zapobiegają przemieszczaniu się podczas pracy. Od spodu znajdziemy tez przycisk włączający. Cechą charakterystyczną tego modelu jest wielofunkcyjne pokrętło pomiędzy ośmioma konfigurowalnymi przyciskami. Pokrętło działa poprzez nacisk, nacisk w czterech kierunkach i obrót. To element, który pozwala znakomicie ułatwić pracę z tym tabletem. Część spodnia i boczna z przyciskami są w kolorze srebrnym cała reszta w tym powierzchnia pracująca z satynowo-matowego czarnego tworzywa. Ten tablet potrafi się odwdzięczyć wysokim poziomem pracy. Każdy kto ma już doświadczenie w pracy z tabletami zwraca uwagę na szybkość reakcji, która nie jest oczywistością w tabletach bezprzewodowych.

No właśnie! To ważna cecha tego tabletu, a nasza redakcja już niemało takich urządzeń posiada i dawno zrezygnowaliśmy z tabletów przewodowych. Na biurku zawsze dodatkowy kabel tworzy bałagan. Obecnie dzięki technologii BT 5.0 działa rewelacyjnie szybko, a opóźnienie wynosi 14 ms. Zasięg pracy bez kabla to 3-5 metrów od komputera. Tym, którzy obawiają się ciągłego doładowania, spieszymy z informacją, że tablet wyposażono w dużą baterię, która wystarcza na 10 godzin intensywnej pracy. W praktyce, wystarczy raz na kilka dni podłączyć tablet do podładowania na 2 godziny i nie zaprzątać sobie głowy zasilaniem. Piórko jest oczywiście bezbateryjne.

Teraz najważniejsza część opisu tego modelu. Czułość i precyzja, to coś co go wyróżnia na tle konkurencji. Rozdzielczość 5080 LPI sprawia, że bardzo dokładnie jesteśmy w stanie lokować kursor. To jednak nie wszystko! Piórko PA 1 reaguje na 8192 poziomy nacisku i pracuje w kącie nachylenia wynoszącym 60 stopni. Fotograf, który wykorzysta tablet jedynie do retuszu, nie będzie doceniał takiej precyzji, ale twórca, plastyk, który będzie szkicował czy malował tworząc prace graficzne, będzie taką precyzją zachwycony.

To co zwróciło naszą uwagę to bardzo przemyślane etui na piórko. Gumowane powierzchnie pozwalają na swobodne postawienie w pionie. Etui odkręcane jest z dwóch stron. W jednym końcu znajdziemy pióro w drugim zaś nadajnik BT i zapasowe końcówki. Taja konstrukcja uniemożliwia zgubienie się któregoś z elementów.

Podsumowując – XP-Pen Deco Pro SW to model, który świecie wpłynie na jakość waszej obróbki graficznej i organizację stanowiska pracy. Wasz warsztat postprodukcyjny zyska przez doposażenie w tak dobrze wyglądający tablet.