Przegląd statywów fotograficznych na każdą kieszeń, to coś, na co wielu z Was czekało. Zarówno ci dysponujący lekkim sprzętem i mniejszą ilością gotówki a będący na początku swej fotograficznej drogi, jak i ci, którzy planują poważniejszy rozwój pasji potrzebują statywu o lepszych parametrach. Pod lupę wzięliśmy kilka modeli w cenie od 445 do 1800 zł. Niektóre nas zaskoczyły, zwłaszcza te budżetowe, którym nigdy nie przyglądaliśmy się bliżej!

To karbonowy statyw o wadze 1 kg, potrafiący utrzymać stabilnie lżejsze bezlusterkowce. Lżejsze to znaczy właściwie wszystkie z obiektywami o mniejszych gabarytach i krótszych ogniskowych. Za słaby by ustabilizować aparat z zoomem 2.8 70-200 czy 200-600 mm, ale wystarczający do klasycznych zastosowań. Idealny do podróży. Jego obecności w torbie czy plecaku właściwie nie poczujemy. Statyw jest estetyczny i osiąga wysokość 147 cm, co powinno wystarczyć do większości zastosowań w podróży, krajobrazie czy we wnętrzach. Po złożeniu jego długość nie przekracza 35 centymetrów. Sprzedawany jest w komplecie z płytką w standardzie Arca Swiss i pokrowcem transportowym. Po rozłożeniu całkiem solidny i sztywny. Dla wielu, zwłaszcza tych, którzy fotografują w standardach M4/3 czy APS-C może okazać się jedynym wyborem.


Można by określić go może nie jako bliźniaka poprzedniego modelu ale raczej jego najbliższą konkurencję.
Dołączone bardzo podobne opakowanie transportowe, podobny system składania a nawet rozmiary czynią go alternatywą dla modelu Benro TRAVEL FSL09.
Różnice jednak są. Ten statyw wygląda bardziej poważnie. Jest cały czarny. Posiada możliwość fotografowania z niskiej pozycji, co zobaczymy na stronie salonu Fotoforma.
Deklarowany przez producenta udźwig 6 kg jest nieco przesadzony, ale do większości bezlusterkowców w zupełności wystarczy, jeśli tylko nie będziemy chcieli obciążyć go obiektywem 200 mm czy dłuższym. Porządnie wykonany statyw na początek fotograficznej drogi w formatach APS-C czy M4/3 ale wystarczający także do lekkich bezlusterkowców FF.


To statyw aluminiowy, ale znacznie solidniejszy, niż omawiane wcześniej modele. Dwukrotnie droższy od nich posiada też lepsze parametry. Deklarowany udźwig powinien poradzić sobie z każdym “normalnej" wielkości bezlusterkowcem FF. To wspaniała alternatywa dla każdego amatora pragnącego eksplorować to medium jakim jest fotografia, w sposób świadomy. Nieco dłuższy w transporcie i nieco cięższy może być żartobliwą ilustracją ceny statywu jaką musimy zapłacić za jego ciężar. Dwukrotnie cięższy niż poprzednicy, dwukrotnie droższy i… Wielokrotnie lepszy niż statywy opisane wcześniej. BeFree GT wykonany z aluminium może być dla większości z amatorów statywem docelowym i tu należą się firmie Manfrotto duże brawa za wprowadzenie tego klasyka na rynek. od lat wydaje się być numerem jeden na start.


To bardziej zaawansowany, solidniejszy i lżejszy brat modelu BeFree GT. Wykonany z karbonu jest o 800 g lżejszy przy zachowaniu tego samego udźwigu, wysokości i wielkości po złożeniu. Jego atutem największym jest możliwość “łamania" kolumny centralnej co pozwala na fotografowania z bardzo niskich pozycji oraz fotografowanie z góry, obiektów położonych pod statywem. Silniejsze jarzmo statywowe przekłada się na poprawę stabilności. Nieco większą cena jest uzasadniona, a przypomnieć należy, że obecnie są na ten model promocje i można zakupić go już za ok. 1500 zł.
Podobnie jak poprzednik sprzedawany jest w miękkim, bardzo estetycznym futerale. To znakomity statyw dla większości fotografujących w sposób bardziej twórczy i to nawet aparatami FF. Bardzo zaawansowany model rodziny BeFree.



Najpoważniejszy w naszym zestawieniu – totalny klasyk Manfrotto, dla zaawansowanych amatorów ale i dla zawodowców. Klasyk, ponieważ w różnych wersjach i mutacjach produkowany jest od wielu lat. Jest to statyw bardzo solidnie wykonany i bardzo wysoki, bo osiąga aż 183 cm. Wyposażony w “łamaną" kolumnę centralną i sprzedawany wraz z głowicą trzykierunkową oraz w wersji z głowicą kulową BHQ2. Istnieją także wersje karbonowe, lżejsze ale także nieco droższe. Model 055 zasługuje na największe pochwały ponieważ za stosunkowo niską cenę potrafi zaoferować wysoką jakość.
Można go spokojnie używać nawet z obiektywami typu 200-600 mm i cięższymi korpusami FF i średnim formatem. To po prostu podstawowy statyw o profesjonalnych osiągach i solidnej, oczekiwanej w klasie sprzętu profesjonalnego budowie. Obecna, promocyjna oferta jest absolutnie wyjątkowa i godna polecenia, ponieważ statyw ten kosztuje 1199 zł!


