Statyw uniwersalny dla każdego entuzjasty! Gitzo GH3542

Prezentowaliśmy już statywy z najwyższej serii Systematic, które oferują obciążenie do 40 kg. To ekstremalny sprzęt dla tych, którzy na co dzień korzystają z bardzo ciężkiego sprzętu. Długie i ciężkie super teleobiektywy, ciężki sprzęt Średnioformatowy, kamery wielkoformatowe lub leciwe, duże i ciężkie średnioformatowe aparaty analogowe – to typowe zastosowania statywów takich jak Systematic. W listach bardzo często wspominaliście o tym, że argumenty przemawiające za stosowaniem statywów tej marki akceptujecie, ale niestety wolelibyście, aby Statywy były lżejsze, ale przede wszystkim mniejsze. Mamy okazję przedstawić wam statyw idealny dla każdego fotografującego bardziej „normalnym” sprzętem. Gdy używamy lustrzanek pełnoklatkowych lub bezlusterkowców, nawet z większymi obiektywami zbliżonymi gabarytowo do takich konstrukcji, jak zoom firmy canon 2,8 70-200 – statyw Mountaineer serii 3, wystarczy Wam z nawiązką.

Podstawowa różnica jest taka, że jarzmo statywu Mountaineer serii 3, zbliżony jest do typowych konstrukcji wielu producentów. Tymczasem, jarzma statywów Systematic, zbudowany w postaci szerokiej bazy i szerzej rozstawionych punktów mocowania nóg, pozwalają na większe obciążenia. Szersze jarzmo powoduje zwiększenie średnicy całego statywu i bardzo często przy obciążeniach nieprzekraczających kilka kilogramów, jest zwyczajnie niepotrzebne.

Statyw Mountaineer serii 3 to typowy statyw uniwersalny, przeznaczony dla wymagającego lub profesjonalnego użytkownika. Jeżeli mieliście okazję używać statywu w takich jak uniwersalne konstrukcje Manfrotto 055 czy 190, to musicie wiedzieć, że modelu Mountaineer serii 3, nie można z nimi porównać. Wykonanie i precyzja całego projektu, wraz z opatentowanymi rozwiązaniami w zakresie blokady nóg czy kolumny centralnej nie mają sobie równych. Nade wszystko ważnym elementem jest wykończenie elementów jarzma lakierem młotkowym o dużej wytrzymałości i zastosowanie skomplikowanych włókien węglowych do konstrukcji rur składających się na nogi. Nawet porównywanie innych statywów węglowych do produktów Gitzo, mija się z celem. Stopień sztywności całej konstrukcji jest wręcz wzorowy. Idealnym zwieńczeniem tego statywu jest Głowica GH3382 o udźwigu 18 kg, podczas gdy sty ma udźwig 21 kg. Statyw waży 1,86 kg i po złożeniu jego długość wynosi 54 cm. Najniższa pozycja fotografowania to 15 cm, a wysokość po rozłożeniu czterech sekcji nóg wynosi 134 cm – bez wyciągniętej kolumny. Z kolumną rozłożoną, maksymalna wysokość statywu to 162 cm. Średnice nóg wynoszą odpowiednio 21.7, 25.3, 29, 32.9 mm. Najszersza rura, najgrubszej nogi statywu Mountaineer serii 3 to druga co do średnicy noga Systematica 3.

Musicie wiedzieć, że to Mountaineer był w 1994 roku, pierwszym na świecie statywem karbonowym i na miejscu lidera i niejako wzoru dla innych producentów utrzymuje się do tej pory. Statyw ma 2 letnią gwarancję rozszerzalną jeszcze o 5 lat po rejestracji online na stronie producenta, chociaż z naszej praktyki wiemy, że serwis Gitzo nie ma zbyt wiele do roboty. Zdecydowanie to ten właśnie model polecamy wszystkim, dla których większe i cięższe statywy Systematic są zbyt duże i za ciężkie w proporcji do sprzętu, który muszą unieruchomić.