Solidny statyw dla fotografa i filmowca – Manfrotto MDEVE 755XB

Statyw Manfrotto MDEVE 755XB synonim jakości i spełnionych oczekiwań

Nie od dziś wiadomo, że firma Manfrotto jest jednym z czołowych producentów statywów i ogólnie szeroko pojętych akcesoriów fotograficznych oraz filmowych. Ich produkty wyróżniają się czymś wyjątkowym, co sprawia, że darzymy ten sprzęt ogromnym zaufaniem. To bardzo ważny argument, aby umieć nazwać, dlaczego właśnie tę markę spośród wszystkich jesteśmy skłonni wybrać za każdym razem. Często zdarza nam się kupować jakiś produkt i nie kalkulować dokładnie, nie rozważając za i przeciw.
Czasami wynika to z tego, że się spieszymy, nie rzadko też z przyzwyczajenia boimy się spróbować czegoś nowego. Smutna prawda jest taka, że to wyjście poza naszą granicę komfortu również dotyka nas w sprawach kupowania produktów – im bardziej są one skomplikowane, tym więcej potrzebujemy czasu do namysłu.

Są też takie marki i produkty, które sprawiają, że w całym tym technologicznym chaosie pojawia się opcja kupna rzeczy, która po prostu spełnia oczekiwania kupującego bez żadnych udziwnień. Czyni z konsumenta osobę w 100% zadowoloną, bez cienia obiekcji. To wspaniałe uczucie, które za każdym razem towarzyszy mi podczas korzystania ze statywów Manfrotto. To sprawdzony sprzęt, który poradzi sobie w każdych warunkach zarówno u amatora, jak i profesjonalisty. Model 755XB to konstrukcja przeznaczona bardziej do małych i średnich kamer czy aparatów (według producenta udźwig wynosi 7 kilogramów). Teoretycznie producent zaleca sprzęt do ujęć video, ale nie widzę przeszkód, by wykorzystać go również do zdjęć.

Konstrukcja trójnożną opiera się na sprawdzonym rozwiązaniu zatrzaskowym, które jest moim ulubionym, o ile jest dobrze wykonane. Tu z czystym sumieniem mogę dać najwyższą ocenę za jakość. Konstrukcja jest solidna, a zatrzaski w każdej z nóg, sprawiają wrażenie zabetonowanych i przez cały okres użytkowania nie zawiodły mnie. W ekspresowym tempie pozwalają na korzystanie z pełnej długości, czyli 165 centymetrów. Natomiast w najmniejszym wariancie całość konstrukcji ma zaledwie 41,5 cm co daje naprawdę korzystny wynik na tle konkurencji. Całość jest stabilna i nie mogę przyczepić się do niczego, czyli po raz kolejny Manfrotto wykonało swoją robotę, tak jak należy.

Podczas testu zdałem sobie sprawę, że w moim umyśle samo słowo Manfrotto – objawia mi przed oczami statyw fotograficzny. To trochę tak jak z „adidasami” czy z „coca colą”. Marka sama w sobie stworzyła produkt o niepowtarzalnej jakości. Produkt, który wypełnił sobą rynek.

Mógłbym zakończyć, tę recenzję na poprzednim akapicie, bo oprócz bycia po prostu bardzo dobrym statywem, model 755XB ma jeszcze w sobie coś w zanadrzu. Mianowicie statyw charakteryzuje się „ruchomą platformą półkuli”, która sprawuje się świetnie na przykład z akcesoriami takimi jak slider czy głowica video – dwukierunkowa. Wraz z poziomicą pozwala to na bardzo szybkie poziomowanie.
Możemy wypoziomować kadr w bardzo szybki sposób, nie ruszając całego zestawu i nie psując ułożonej konfiguracji. Ponadto samo poziomowanie odbywa się bardzo płynnie. Aby poluzować kolumnę z półkulą, należy manipulować odpowiednio pokrętłem, które znajduje się na dole, pod jarzmem statywu. Daje to komfort podczas montażu akcesoriów na statywie.

Jeszcze jedna ważna dygresja. W ofercie Mannfrotto jest bardzo dużo modeli i na pewno zastanawiacie się, w jakim miejscu należałoby ten statyw umieścić. To ważne przy wyborze statywu. Otóż w lekkim uproszczeniu statyw MDEVE 755XB jest aluminiową wersją profesjonalnego modelu 055 z przeznaczeniem uniwersalnym z większym wsparciem w kierunku video.

Statyw waży 2,38 kg a jego długość po złożeniu to 63,5 cm. Półkula zakończona jest płaską bazą. Całość bardzo ładnie się prezentuje. U mnie statyw pracuje ze sliderem o długości 65 cm i aparatami bezlusterkowymi Sony i bez problemu stabilizuje takie zestawy.
Podsumowując. Statyw Manfrotto MDEVE 755XB to bardzo solidnie wykonany model. Każdy, kto wybiera Manfrotto, świadomie decyduje się na jakość taką jak zawsze i tym razem się nie zawiedzie. Natomiast takie patenty jak ruchoma kolumna z półkulą poziomującą, umacnia tylko produkty Manfrotto na pozycji lidera w sprzedaży akcesoriów dla fotografa i filmowca w każdym stopniu zaawansowania. Bo właśnie ten statyw dla każdego przeskakującego z fotografii do video i z powrotem może stanowić bazę na wiele lat pracy. Solidną bazę!