Sekonic L-398A STUDIO DELUXE III 70th Anniversary Edition

Największy na świecie producent światłomierzy i kolorymetrów – firma Sekonic, obchodzi siedemdziesięciolecie istnienia. Z tej właśnie okazji, uraczyła nas modelem L-398 Deluxe III w wersji jubileuszowej 70th Anniversary.

Wybór światłomierza do produkcji wersji jubileuszowej nie był przypadkowy. Model Deluxe jest najdłużej produkowany. Jest też modelem, o którym można by rzec, że budował światową fotografię przez dziesięciolecia, oczywiście w różnych wersjach. Ostatnią wersją rozwojową jest właśnie model Deluxe III. Nie przypadkowo to ten model został skierowany do uszlachetnienia przez dodanie złotych i różowo-złotych elementów. Z czarno-białej żeberkowatej formy przybrał postać iście biżuteryjną.

Wygląda bardzo efektownie. Sprzedawany jest w specjalnym pudełku, które również podkreśla wyjątkowość tej edycji.

 

Zadajmy sobie jednak pytanie – dla kogo jest ten światłomierz? Zadajmy także i drugie – Jakie są jego możliwości?

Otóż jest to światłomierz dla tych wszystkich, którzy fotografują w świetle ciągłym, zastanym, bez względu na to, czy mierzą światło odbite, czy padające, ponieważ sprawdzi się w obu przypadkach. Światłomierz jest bardzo precyzyjnym instrumentem, chociaż odczyt odbywa się przez wychył igły, wskaźnika całkowicie analogowego… No właśnie! „Analogowy” to słowo klucz. Zakres czułości, precyzją ustawień parametrów odnosi się do sprzętu analogowego. Cyfrowe kamery mają możliwości bardziej precyzyjnego ustawiania ekspozycji i większy zakres czułości. Każdy, kto kocha fotografię analogową i chce mieć całkowitą pewność prawidłowego pomiaru światła, musi posługiwać się światłomierzem. Najlepiej, właśnie taki, który mierzy światło padające.

Ten przenosi nas w czasy rozkwitu fotografii analogowej. Lądujemy gdzieś pomiędzy 1970 a 1980 rokiem. Zakres możliwych do ustawienia przysłon to od f/07 do f/128, a więc nawet posługujący się kamerami wielkoformatowymi będą zadowoleni. Zakres czasów od 60 s do 1/8000 s co 1 EV. Zakres pomiarowy światła padającego odbywa się w zakresie od 4 do17 EV, odbitego od 9 do 17 EV. Zakres czułości od 6 ISO do 12 000 ISO. Można mierzyć światło także dla podstawowych klatkaży kamer: 8, 18, 24, 64, 128 fps.

Co najważniejsze! Światłomierz ma przestawną końcówkę pomiarową, którą można obracać dla wygodnego pomiaru. Można też ją wymieniać na lumidysk oraz na lumigrid do pomiaru światła odbitego.

Każdy, kto lubi analogowe aparaty z całą ich mechaniczną doskonałością, uzna ten model za idealne dopełnienie. Brak zasilania tego światłomierza wzbudza zaufanie. Nie zabraknie nam prądu. Nie będziemy musieli biegać za bateriami. Element pomiarowy oparty jest o selenowy element światłoczuły. Waga 190 gram sprawia, że ogóle go nie czujemy. Wyjmując go z kieszeni, stajemy się Panami Świetlnych Warunków. Do tego Panami z klasą, ponieważ światłomierz prezentuje się wybitnie elegancko. Cena 1999 zł, którą trzeba zapłacić za ten model, nie jest mała, ale… wchodzimy w posiadanie naprawdę eleganckiej, unikalnej, kolekcjonerskiej wręcz edycji.

To fajnie, że Sekonic wprowadził taki model na rynek. Czasami potrzebujemy czegoś więcej niż pragmatycznego narzędzia. Czasami warto wziąć do ręki przedmiot wyjątkowy, a nasza praca nabierze ciekawszego wymiaru.

Kenji Sawai, dyrektor i CO Sekonic powiedział z okazji 70 lecia firmy:

„Od 70 lat projektujemy i produkujemy najbardziej innowacyjne i wyrafinowane
przyrządy pomiarowe dedykowane do mierzenia światła.
W branży fotograficznej i filmowej nie można się obejść bez naszych urządzeń.
Nasze zaangażowanie w spełnianie i przekraczanie wymagań i oczekiwań naszych
klientów jest kontynuowane z jeszcze większą pasją niż kiedykolwiek. Sekonic to
firma, która nie zapomina swojego dziedzictwa. Doskonale zdajemy sobie sprawę,
skąd pochodzimy, a
le jednocześnie koncentrujemy się na innowacyjnych
produktach przyszłości”. Łatwo to powiedzieć, ponieważ Sekonic zawsze był liderem i wyprodukował:

  • Pierwszy światłomierz wyprodukowany w Japonii
  • Pierwszy miernik zaprojektowany z myślą o trudnych warunkach
    atmosferycznych
  • Pierwszy miernik z kombinacją punktowego i centralnego pomiaru
  • Pierwszy miernik błysku z funkcją wyzwalania radiowego
  • Pierwszy miernik błysku do tworzenia i wyświetlania profilu ekspozycji
  • Pierwszy ręczny spektrometr do pomiaru błysku i SSI