Tethering to religia. Ma tylu wyznawców co przeciwników. Często jest niezrozumiany, często niedoceniany, ale też powszechna jest tendencja do przechodzenia na stronę wyznawców, po tym, gdy chociaż raz się spróbowało pracować z podglądem na dużym ekranie. Filmowcy stosują nagminnie podglądy na monitorach zdalnych – od kilku lat praca taka daje nieocenione możliwości podczas sesji profesjonalnych. Koszt wejścia mały, korzyści w postaci bardziej dopracowanych zdjęć – oczywiste. Ten artykuł pewnie by nie powstał, ale ze względu na dużą ilość sesji produktowych w naszej redakcji, musieliśmy rozważyć błyskawiczną pracę na kablu, z podglądem na dużym ekranie.
W dzisiejszych rozwiązaniach technicznych dostępnych w fotografii istnieje wiele takich, których jeszcze niedawno nie znaliśmy lub też nie uważaliśmy je za istotne. Możliwości sprzętu oraz współpracującego z nim oprogramowania stają się tak duże, że tylko wyobraźnia inżynierów ogranicza możliwości urządzeń technicznych. Z niektórych funkcji zaczynamy korzystać dopiero wówczas kiedy ktoś uświadomi nam, że są one dobre lub wówczas kiedy otrzymujemy stworzone do danej funkcji narzędzia.
Zestaw startowy zawiera kabel (tu trzeba wybrać właściwe wtyczki), pokrowiec i uchwyty zabezpieczające.
Firma Tether Tools stworzyła cały ekosystem wspomagający tethering, czyli pracę na kablu aparatu i komputera, dając nam do rąk zamknięty, skończony system do sprawnej pracy. Większość kamer ma możliwość wyprowadzenia sygnału na zewnątrz i prawie każda kamera ma możliwość bezpośredniego podłączenia do komputera. Na ogół realizowane jest to poprzez kabel USB. Kabel USB zakończony różnymi stykami w zależności od systemu, nie jest problemem. Producent dysponuje możliwością połączenia każdego systemu, który pracę na kablu akceptuje.
Każdy, kto próbował zrealizować takie połączenie za pomocą ogólnodostępnych kabli USB prędzej czy później napotykał problemy. Po pierwsze – długość kabla była ograniczona mocą sygnału USB do 5 m. Po drugie mechaniczne obciążenie gniazda w aparacie, które bardzo często uszkadzało się w wyniku ruchów aparatu lub też gwałtownego wyrwania kabla, pociągnięcia lub ułożenia się kabla pod nie właściwym kątem. Jeżeli w efekcie tego dochodziło do zerwania sygnału, nie było to tak wielkim problemem. W momencie jednak gdy uszkadzało się gniazdo w aparacie – kończyło się bardzo kosztownymi naprawami. W firmie Tether Tools zapewne zasiedli entuzjaści pracy na odległość. Analizując ofertę firmy, dochodzi się do wniosku, że nie zbrakło nawet najmniejszych detali ekosystemu.
Dłuższy kabel musi być łączony z użyciem wzmacniacza USB. Niby ok, ale co z pewnością złącza? Oczywiście Tether Tools ma wyposażenie na każdą okazję – tu zabezpieczenie połączenia do pracy na zewnątrz, nawet w deszczu!
Praca na kablu uzależnia i oni z pewnością o tym wiedzą. Firma zdecydowała się dostarczyć światu bardzo rozbudowany i przemyślany system do theteringu. System, z którego skorzystać może właściwie każdy, kto w pracy ma możliwość podpięcia kamery do komputera na planie zdjęciowym. Taka możliwość odpada raczej w fotografii reporterskiej, jednak już praca nad portretem, modą, reklamą, produktami w studio, ale także poza nim jest, już umożliwia i wręcz prosi się o pracę w takim systemie. Ceny Kabli rozpoczynają się od około 200 zł, a ponieważ kable dostępne są w większości konfiguracji wejść i wyjść spotykanych w komputerach i aparatach oraz obejmują, przejściówki, wzmacniacze sygnału, przedłużacze, wodoodporne osłony połączeń, uchwyty zabezpieczające, podstawki pod komputery i wiele innych. Ciekawą inicjatywą są startery – zestawy skonfigurowane w taki sposób, aby móc rozpocząć prace na kablu od zaraz.
Czy potrzebujemy coś jeszcze? Oczywiście oprogramowanie, które wspiera pracę na kablu. Poza takimi standardami jak program Capture One mamy wtyczki do Lightroom i programy natywne firm produkujących sprzęt.
Tether Tools – JerkStopper! uchwyt kabla, który zabezpiecza gniazdo w aparacie przed uszkodzeniem! Aparat można zawiesić na kablu, a gniazdo nie będzie przeciążone.
Najważniejsze jest to, że zalet tetheringu nie sposób przecenić. Podgląd każdego zdjęcia na dużym ekranie to nie tylko pomoc dla fotografa podczas sesji. Bardzo dobrze wpływa to także na klienta, któremu możliwość zobaczenia zdjęć w dużej rozdzielczości umożliwia lepsze sprecyzowanie ewentualnych poprawek i sprawdzenia, czy sesja przebiega we właściwym kierunku. Często zabezpiecza to także fotografa przed żmudnymi poprawkami w czasie postprodukcji. Możliwość zerknięcia na duży ekran przez na przykład fryzjera podczas sesji modowej pozwala szybciej wychwycić braki. Nie każdy ma na tyle rozwiniętą wyobraźnię, aby na podstawie widoku zdjęcia na ekranie aparatu móc właściwie ocenić rozkład oświetlenia czy kontrast. O detalach nie wspominam, bo czasami zwyczajnie ich nie widać. No i zdjęcia od razu są w komputerze – na karcie pozostaje nam kopia zapasowa. Same korzyści.
Szczególną odmianą pracy zdalnej jest sterowanie aparatem i podgląd na odległość z wyzwalaniem z poziomu komputera. Czasami kamerę umieszczamy nad obiektem, na boomie lub innym wysięgniku i taki sposób pracy daje nieocenione możliwości. Jak bardzo jest ona dopracowana możemy się przekonać, kompletując zestaw. Jeśli pracujemy z takim oprogramowaniem jak Phocus firmy Hasselblad, możemy bardzo precyzyjnie ustawiać wszystkie parametry zdjęcia – w tym manualną ostrość… Ciekawe?
Pomarańczowe kable Tether Tools wrosły już w krajobraz sesyjny na całym świecie. Tak przemyślana i dojrzała oferta pozwala na zbudowanie sprawnie działającego systemu pracy zdalnej z większością systemów dostępnych na rynku.
Na stronie producenta możecie pobrać dużą ilość literatury w formie wydawnictw pdf z przykładami tetheringu w praktyce.
Osłona przedłużenia kabla – tutaj zamknięta.