Marc Lagrange – Wielka Fotografia

Jeden z najważniejszych twórców, którego prace wciąż prezentowane są na targach sztuki, chociaż ich twórca od roku 2015 nie tworzy. Marc Lagrange. Nawet jeśli niewiele o nim wiemy to jego fotografie z pewnością, gdzieś już widzieliśmy.

Marc Lagrange – Cykl Hotel Maritime – Mrs. Brown, Antwerpia, 2014

Olbrzymie polaroidy i powiększenia, prezentowane w ekskluzywnych galeriach zdają się idealnie pasować do wysublimowanych wnętrz, gdyż ich treść jest bardzo wysublimowana. Marc Lagrange nieustannie sięga po prawdziwość i głębię ukazaną w twarzach i pozach modeli i modelek. Jego kadry emanują siłą, pewnością i dumą. Nagość jest tylko niezbędnym elementem, bardziej liczą się spojrzenie i wręcz intymny kontakt z oglądającym te fotografie. Olbrzymia ilość prac, które po sobie pozostawił, to wielki skarb będący inspiracją dla wielu.

Marc Lagrange – XXML Castle of Sin, 2010

Dla innych zaś to wielka dawka pokory w drodze do poznania medium, jakim jest fotografia czy na przykład kompozycji. Ciekawe jest to, że fotografie Lagrange „wydarzają się” w świecie, którego większość z nas nie doświadcza. W świecie pełnym luksusu i przepychu co często powodowało, że luksusowe marki nawiązywały z nim współpracę – tworząc kilkunastoletnie projekty. Taki system pracy dotyczył także modelek, które stawały się jego muzami i pozwalały sięgnąć głębiej do swej psychiki – stąd być może spojrzenia pozujących kobiet, od których trudno oderwać wzrok.

Marc Lagrange Chateau Dinner- Caviar Shot,2013

Marc Lagrange urodził się w Kinszasie w Kongo w roku 1957. Ewoluował od inżynierii poprzez fotografię i modę do sztuki. Był perfekcjonistą dobierającym każdy szczegół i dbającym o techniczne aspekty fotografii. Tła, detale, elementy obrazu były tak długo dobierane, aż uzyskały odpowiadający mu wygląd finalny. Zginął w wypadku samochodowym na Teneryfie w 2015 roku.

Marc Lagrange – Cykl Lust – Marina Behind the Curtain, Antwerpia 2004

Prace Marca Lagrange’a zostały uhonorowane kilkoma wystawami w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku Maison Lagrange przedstawił publicznie ponad 240 dzieł sztuki, z których wiele było wcześniej niepokazywanych. Retrospektywa trwała sześć miesięcy. W następnym roku jego Extra Large Marc Lagrange show w Grazu w Austrii zajmował ponad 3000 metrów kwadratowych.

Lagrange regularnie uczestniczy również w Art Miami, a pod jego nazwiskiem ukazało się kilka książek, w tym Polarized by Ludion w 2009 i Marc Lagrange XXML by Lido w 2009.

Marc Lagrange – Cykl Polarized – Pat Nama, Antwerpia 2005

W 2013 roku Diamenty i Perły zostały opublikowane przez teNeues w 80 krajach. W następnym roku, w 2014 roku, wydał Hotel Maritime – Room # 58, wydanie prywatne ograniczone do 300 egzemplarzy, którego treść była pokazywana na całym świecie.

Marc Lagrange – Expo Austria 2012

Expo 20 Years Marc Lagrange – XXML

Expo 20 Years Marc Lagrange – XXML

Szukajcie albumów, oglądajcie stronę internetową – to artysta, którego prace stały się dorobkiem światowej fotografii. W dziale video możecie zobaczyć jak pracował i jak wyglądają ekspozycje tego prac. Ostrzegamy – to ogromna ilość materiału. Najlepiej postarać się o wolną chwilę (dłuższą), mocną kawę i zanurzyć się bez reszty w świecie wybornej fotografii.

Marc Lagrange z cyklu XXML A Table. 2010