Poważny statyw do profesjonalnych zastosowań
Manfrotto PRO Geared
Używanie poważnego i co za tym często idzie, cięższego sprzętu obnaża nagle niedoskonałości naszego statywu. Okazuje się, że nasz statyw lub jego głowica, już nie dają poczucia pewności i pełnej stabilizacji. To naturalne. Każdy, kto wyposażył się w dobry superteleobiektywi lub przeszedł z pełnej klatki na średni format, spotyka się prędzej czy później z zapotrzebowaniem na poważniejszy, bardziej wytrzymały statyw. Nasza redakcja pod tym względem poleca zdecydowanie Gitzo Systematic 5. To jednak droga propozycja. Czy można na rynku doszukać się statywu znacznie tańszego, a jednak dosyć pewnego?
Takim właśnie statywem jest aluminiowy Pro Geared (model 475B). W suchych liczbach prezentuje się dosyć dobrze. W praktyce jest jeszcze lepiej. Zacznijmy więc od suchego opisu.
Statyw waży 4,3 kg, a jego udźwig wynosi 12 kg (wg. Normy UNI/PdR 105:2021 – 20 kg). Długość po złożeniu to 80 cm. Wysokość minimalna to 43 cm. Nogi złożone są z 3 sekcji, a całość wspiera kolumnę centralną wysuwaną przez ruch korby i przekładni zębatej. Wysokość statywu bez wysuniętej kolumny wynosi 162 cm. Wysokość maksymalna to 188 cm.
Średnica platformy wynosi 60 mm. Średnice nóg to 35,4 mm / 28,5 mm / 25 mm. Nogi blokowane są zatrzaskami, a nie przez zakręcanie. Stabilność statywu wsparta jest także przez rozpórkę środkową, która pozwala na ustawienie różnej długości nóg i kąta ich rozwarcia.
Statyw jest solidny i wymaga użycia odpowiednio dobrej głowicy statywowej. Wielu użytkowników twierdzi, że to statyw studyjny, ale wg nas to przesada. Jest to po rostu dobry statyw profesjonalny (ciężki) o bardzo klasycznej konstrukcji i nieprzeciętnej użyteczności. Jest ogólnie bardzo dobrze oceniany przez użytkowników.