Z radością informujemy, że na mapie fotograficznych i filmowych wydarzeń, pojawiła się kolejna, cykliczna impreza. W miejscowości Nowa Dęba w woj. Podkarpackim odbyła się pierwsza edycja imprezy Ląd Festiwal. Na ogół w takim miejscu sprawozdania z pierwszej edycji imprezy, pisze się o drobnych niedociągnięciach, które łatwo wybacza się organizatorom, bo wszakże to pierwsza impreza. Tymczasem zaskoczenie! Impreza przygotowana była wzorowo, a każdy element dopracowany do ostatniego szczegółu. To rzadkość, a potknięcia zdarzają się nawet wieloletnim imprezom z dużym dorobkiem.
Organizatorami całego przedsięwzięcia byli filmowiec Jacek Lubera i fotograf Andrzej Trawiński. Zapewne zainteresowania obu Panów wpłynęły na wyłonienie takiej, a nie innej koncepcji wydarzenia, a to właśnie owa koncepcja zasługuje na szczególną uwagę.
Autorzy pomysłu na imprezę od razu założyli maksymalnie wysoki poziom wiedzy, którą będą mogli nabyć uczestnicy. Merytoryczny poziom to jedno, a możliwość zapoznania się i co najważniejsze, wypróbowania prezentowanego przez dystrybutorów sprzętu, to drugie. Całość okraszona wystawami fotograficznymi. Można więcej? W jeden dzień imprezy – chyba nie!
W ciągu jednego dnia uczestnicy mogli posłuchać kilku wykładów, a następnie wziąć udział w warsztatach. Przez cały czas trwania LĄD festiwalu, można było do woli korzystać z licznie zgromadzonego sprzętu, w tym sprzętu, bardzo wysokiej klasy. Swoje produkty prezentowali:
FOXFOTO – Newell, Laowa, Voigtlaender
6×7 Fotografia Profesjonalna – Hasselblad
Leica Store Warszawa – aparaty i obiektywy Leica
BEIKS – sprzęt filmowy i akcesoria niezbędne do produkcji filmowej, a w szczególności lampy Akurat.
FotoPoker – sprzęt fotograficzny w tym Nikon, Canon i liczne akcesoria, torby Peak Design.
Organizator zadbał, aby uczestnicy mogli także przekonać się o mocy szkieł filmowych i do dyspozycji uczestników przekazał pełnoklatkowe szkła Cooke S7i, które podpięte zostały do korpusu Leica SL 2S.
W części wykładowej – Joanna Kinowska, znany kurator wystaw, zaangażowany w rozwój sztuki fotograficznej zaprezentowała praktyczną wiedzę na temat tworzenia albumów i prawdziwych książek fotograficznych prezentujących projekt lub dorobek autora. Któż mógł zrobić to lepiej niż osoba zaangażowana w Fotograficzną Publikację Roku.
Następnie Andrzej Grudzień ze Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, opowiedział o procesie przygotowywania i prezentacji odbitek kolekcjonerskich i wystawienniczych z uwzględnieniem arcyciekawego wątku, jakim jest wprowadzanie odbitek na rynek kolekcjonerski. Wykład zakończył się dosyć energetyczną rozmową z uczestnikami, zafascynowanymi tematem.
Andrzej Trawiński autor jednej z wystaw opowiedział o trudnym procesie jej powstawania – ale pozwolimy sobie pokazać materiał z wystawy w jednym z kolejnych materiałów, ponieważ zasługuje ona na większą uwagę.
Drugą wystawą była wystawa „Przewidoczni” Andrzeja Grudnia, którą także wkrótce zaprezentujemy. Stanowczo warto poznać te fotografie!
W kolejnej części jako redaktor MegaObraz.pl, wygłosiłem wykład o dążeniu do perfekcji w fotografii. W licznym materiale zdjęciowym pokazałem własną drogę od profesjonalnego systemu Canona przez Sony, Leica, obiektywy Voigtlaender i średni format w postaci początkowo Fujifilm GFX a następnie modelach serii X i H Hasselblada.
Po moim wykładzie organizator, Jacek Lubera rozpoczął długie i bardzo merytorycznie zaangażowane warsztaty z oświetlenia planu filmowego, w tym między innymi z wykorzystaniem oświetlenia ledowego Akurat. Warsztaty pokazywały nietypowe, pełne dramatyzmu systemy świecenia ujęć filmowych. Ważny był w tych warsztatach udział modeli a właściwie statystów z Agencji AMATUM. XV wieczne stroje dopełniły całość prezentacji.
Impreza była bardzo interesująca i przebiegała z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Pozostaje liczyć na kontynuację, zapowiedzianą wstępnie na 30 lipca 2022 roku. Zadowoleni uczestnicy i firmy z pewnością wezmą udział w kolejnej edycji, a zainteresowanych zachęcamy do śledzenia profilu Ląd Festiwal na Facebook`u.