Hasselblad XH Converter 0,8

Hasselblad działa niestandardowo – do tego już się przyzwyczailiśmy, ale wypuszczenie na rynek XH Convertera 0,8 wydaje się bardzo logicznym krokiem. Ten produkt docenią Ci wszyscy, którzy posiadają system H i obiektywy do niego, a chcieliby skorzystać z funkcjonalności bezlusterkowych korpusów X1 D / X 1 D II czy 907x.

To także dobry krok w stronę użytkowników systemów bezlusterkowych, które mogą zostać uzupełnione o szkła systemu H. Co ważne już istniejący adapter XH nie dawał możliwości współpracy z systemem AF. No i oczywiście nie skracał ogniskowej, czyli obiektywy pracowały ze swą nominalną ogniskową.

Poza szkłem HC 120 Macro obiektywy współpracują z systemami bezusterkowymi, w pełni wykorzystując możliwości obiektywów. Jak podaje producent adapter zbudowany z pięciu soczewek ułożonych w trzech grupach, odpowiednio zwiększa jasność o +2/3 stopnia przysłony i podnosi kontrast. Analiza wykresów przenoszenia ostrości i kontrastu nie wykazuje zauważalnych spadków. Dzięki temu możemy śmiało sięgać po obiektywy systemu H i używać je w systemie X.

Adapter waży 430 gram i jest przystosowany do współpracy z uchwytem statywowym Hasselblad. Przelicznik ogniskowej wynosi 0,79x. Długość 51,5 mm, średnica 84,6 mm.

Uzyskujemy bardzo atrakcyjną możliwość uzupełnienia systemu o szkła, których w systemie X jeszcze nie ma. Przykładem może być obiektyw HC 2,2 100 mm, który z adapterem zamienia się w szkło 1,8 80 mm – a więc jaśniejsze od 80 mm f/1,9, które jest teraz najjaśniejszym w systemie.

Przykładem zmniejszenia ogniskowej za pomocą XH Converter 0,8 jest połączenie go z obiektywem HCD 24 mm f/4,8, który tworzy przysłonę f/3,8 przy ogniskowej 19 mm. Daje to jeszcze szerszą opcję ogniskowej obiektywu niż istniejący obiektyw XCD 21 mm, najszerszy obiektyw w systemie X.

Obiektyw 120 macro będzie teraz miał ogniskową 95 mm, a obiektyw 300 mm – 237 mm.

Dodanie XH Converter 0,8 do istniejącej oferty akcesoriów zapewnia teraz tym systemom ulepszoną funkcjonalność dla obiektywów H. Ponadto użytkownicy systemu H, którzy decydują się na przejście do systemów X lub 907X, zyskują większą wszechstronność dzięki obecnym opcjom szkieł HC / HCD.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie obiektywy systemu H z oprogramowaniem układowym 18.0.0 lub nowszym muszą zostać zaktualizowane do najnowszej wersji 19.1.0, aby współpracować z konwerterem XH 0,8 i uzyskać automatyczne ustawianie ostrości (HC 120 i HC 120 II mogą być używane tylko w trybie ręcznej regulacji ostrości ).

Inne obiektywy systemu H (z wyjątkiem HC 120 i HC 120 II) z oprogramowaniem sprzętowym starszym niż 18.0.0 będą działać, ale tylko w trybie ręcznego ustawiania ostrości. Należy pamiętać, że tylko obiektywy HC / HCD z oprogramowaniem sprzętowym 18.0.0 lub nowszym można zaktualizować do wersji 19.1.0. Obiektywy ze starszym oprogramowaniem mają starsze komp0nenty i dlatego nie można ich aktualizować.

Ponadto X1D-50c musi zostać zaktualizowany do oprogramowania sprzętowego w wersji 1.25.0 lub nowszej, a kamery X1D II 50C, 907X 50C i 907X Special Edition muszą zostać zaktualizowane do oprogramowania sprzętowego 1.4.0 lub nowszego.