Dźwięk w realizacjach video

Rejestracja dźwięku jest bardzo istotnym elementem warsztatu filmowca. W niniejszym materiale przedstawiamy kilka podstawowych urządzeń, skupiając się bardziej na mikrofonach niż samych urządzeniach rejestrujących dźwięk, Tym poświęcimy osobny odcinek. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym, ponieważ możemy dzięki niemu zaznajomić się z brzmieniem poszczególnych mikrofonów, jak i ogóle podjąć decyzję, czy to już pora na poważniejsze zaangażowanie się w ten temat.

Zestaw bezprzewodowy mikrofon + nadajnik pozwala na zdalne nagrywanie bezpośrednio do kamery. Jednym z tańszych a zarazem ciekawszych zestawów jest Comica BOOMX-U U2. Urządzenie wyposażono zarówno w futerał do bezpiecznego przenoszenia, jak i mikrofon krawatowy do połączenia z nadajnikiem, który sam w sobie jest już mikrofonem. W ofercie producenta jest bardzo dużo zestawów o różnym przeznaczeniu, w tym bardziej zaawansowany zestaw pozwalający na nagrywanie wywiadów Comica BOOMMX D PRO D2.Więcej zobaczyć można w filmie.

Rode od jakiegoś czasu kreuje modę na miniaturowe zestawy bezprzewodowe do rejestracji wywiadów. Jednym z ciekawszych jest zestaw Rode Wirelles GO II, który daje bardzo poprawną rejestrację głosu dwóch osób i pełną funkcjonalność tego typu rozwiązań, chociaż mikrofony krawatowe, należy dokupić osobno. Same nadajniki są już mikrofonami wyposażonymi w klipsy ułatwiające przypięcie do ubrania. Standard Rode zdążył się każdemu już chyba opatrzeć w wielu produkcjach video oglądanych na platformie YouTube.

Mikrofon Rode VideoMicro II – to jedno z najprostszych rozwiązań, które pozwoli Wam ominąć problemy z niezbyt przyjaznym dźwiękiem uzyskiwanym z mikrofonów na stałe wbudowanych w korpus aparatu czy kamery.

Mikrofon Rode Videomic NTG, to właściwie pomost pomiędzy zwykłym (na ogół zawsze nieco ograniczonym pod względem funkcjonalności) mikrofonem nakamerowym podłączanym przez wtyk mini jack a poważnym mikrofonem zewnętrznym, kierunkowym z łączem XLR.

Mikrofon Rode NTG 1, to najdłużej produkowany, ikoniczny, standard wśród mikrofonów kierunkowych tego producenta. Bardzo dobrze wykonany wymaga zasilania fantomowego i złącza XLR, jednak to, co daje, to bardzo wysokiej jakości, przyzwoity, wyjściowy poziom profesjonalnego audio w produkcji video. Wersją tego samego mikrofonu posiadającą własne zasilanie jest model NTG 2. O klasycznej budowie i wysokiej jakości tych mikrofonów świadczą zresztą, nowocześniejsze ich wersje oznaczone NTG 4 i nieco dłuższa (bardziej kierunkowa) NTG4+. To ten sam mikrofon ale wyposażony w nieco bardziej zaawansowaną elektronikę i możliwości uruchamiania filtracji czy podbicia. 

Rode NTG 5, to właściwie zestaw do rejestracji dźwięku w filmie. Nadaje się do rejestracji zarówno rozmów (na tyczce mikrofonowej) i dialogów jak i efektów dźwiękowych, podkładu czy dźwięków otoczenia. Jest bardzo czuły i zdecydowanie kierunkowy. Odporność na warunki atmosferyczne i pracę w trudnych warunkach to jego dodatkowy atut. To zdecydowanie bardziej zaawansowana konstrukcja niż mikrofony NTG 1,2,4,4+.  Większa czułość i nowoczesna budowa sprawiają, że to już właściwie w pełni profesjonalne narzędzie filmowego dźwiękowca. 

Pomimo tego, ze numeracja na to nie wskazuje, Rode NTG 3, należy umieścić ten produkt o co najmniej klasę wyżej niż kierunkowy mikrofon NTG 5 i dwie klasy wyżej niż konstrukcje NTG 1-4+. To bardzo wyrafinowane narzędzie do zapisu dźwięku. Zdecydowanie kierunkowe – podobnie jak NTG 5, posiada jednak bardziej dojrzałe brzmienie, co przekłada się na w pełni profesjonalny zapis ludzkiego głosu. W komplecie znajduje się także aluminiowa, bardzo solidna, zakręcana tuba do przechowywania i transportu, która sprawia, że na bardzo skomplikowanych pracach z audio na planach filmowych, nie boimy się o stan tego mikrofonu. Jeden z najciekawszych mikrofonów tego producenta. osobno należy dokupić obudowę przeciwwietrzną typu Zeppelin, która wspomoże nas w pracy w trudnych warunkach pogodowych. To akcesorium należy dokupić tak naprawdę do każdego mikrofonu kierunkowego, którego używamy z rejestratorem zewnętrznym w oddaleniu od kamery.

Rode NTG 8, to najbardziej kierunkowo działający i bardzo czuły mikrofon Rode do profesjonalnych prac filmowych. Wymaga bardzo dobrej osłony przeciwwietrznej z długim włosiem i może wówczas rejestrować słowa wypowiadane przez konkretnego aktora z kilku metrów. Najwyższa klasa dźwięku, chociaż nie jest to dźwięk tak ciepły jak w NTG 3. Czułość natomiast przerasta wszelkie wyobrażenia!