Cooper & Gorfer potrafią zachwycić!

Artystyczny duet Cooper & Gorfer tworzą artystki Sarah Cooper (USA, 1974) i Nina Gorfer (Austria, 1979). Opierając się na historiach i życiu kobiet, które spotykają i z którymi współpracują, Cooper & Gorfer badają kwestie pamięci, migracji, dyslokacji i plastyczności tożsamości.

„Podzielamy głęboko zakorzenione zainteresowanie kobiecą historią oraz tym, jak nasze doświadczenia i pochodzenie społeczno-kulturowe wpływają na nasze poczucie siebie. Nasza praca stara się wyrazić nieoczywiste i ukryte pragnienia, które są nam drogie, oddając hołd wielu warstwom życia i wspomnień, które nas kształtują”. Cooper i Gorfer

Duet artystyczny znany jest z wyrazistych portretów hybrydowych. Ich kolaże oparte na zdjęciach są zakotwiczone w antropologicznych badaniach ludzi i miejsc. 

Sarah Cooper i Nina Gorfer na nowo wyobrażają sobie tradycję portretowania, wizualnie badając i dekonstruując narrację tych, których przedstawiają. Podobnie jak manieryści i surrealiści z historii sztuki, Cooper & Gorfer przepuszczają obserwowalną rzeczywistość przez filtr wspomnień, nastrojów i ran.

Cooper & Gorfer rozpoczęli współpracę w 2006 roku. Mieszkają i pracują w Szwecji. Ich prace były szeroko wystawiane m.in. w muzeach: Hasselblad Center, Kulturhuset Stockholm, Museum Angewandte Kunst Frankfurt, The National Museum of Photography Copenhagen i Fotografiska. Prace Cooper & Gorfer znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Nagroda German Photo Book Award 2018 za książkę I Know Not This My Hands (2017 Kehrer Verlag). Cooper & Gorfer są Ambasadorami Hasselblad. 

Dla nas istotne jest to jak niesamowite wizje tworzą. Zapraszamy na stronę, gdzie możecie zobaczyć znacznie więcej bardzo ciekawych dzieł. Przed Wami fotografie z wystawy „In Between These Folded Walls, Utopia”