APO-Summicron-M 35 f/2 ASPH. Wzorzec 35 mm dla pełnej klatki

Leica Camera wypuszcza kolejny obiektyw typu M, którego parametry optyczne trudno jest poprawić – APO-Summicron-M 35 f/2 ASPH. Podobnie jak w przypadku udanego APO-Summicron-M 50 f/2 ASPH., Projektantom dano tylko jedną wskazówkę: osiągnąć maksymalną jakość obrazowania bez kompromisów – jedyną różnicą jest to, że tym razem omawiany obiektyw ma umiarkowanie szerokokątną ogniskową 35 mm. Rezultatem jest obiektyw, którego ostre odwzorowanie szczegółów będzie wyzwaniem nie tylko dla obecnych, ale także przyszłych czujników obrazu; ponadto APO-Summicron-M 35 f / 2 ASPH. to jedyny obiektyw typu M o odległości ostrzenia wynoszącej zaledwie 30 centymetrów, która w połączeniu z wysoką światłoczułością otwiera szereg nowych możliwości kompozycyjnych.

Ta wyjątkowa wydajność jest możliwa dzięki wyszukanej konstrukcji soczewki w połączeniu z wysoce precyzyjnymi procesami produkcyjnymi w zakładzie produkcyjnym Leiki. Dziesięć soczewek podzielono na pięć grup; trzy elementy mają asferyczne powierzchnie (po jednej po obu stronach). Sześć soczewek wykonano ze szkieł o anomalnej częściowej dyspersji, które nie tylko redukują aberracje chromatyczne do prawie zera, ale także zapewniają korekcję apochromatyczną – cechę rzadko spotykaną w obiektywach o tej ogniskowej.

 

APO-Summicron-M 35 f / 2 ASPH. zapewnia również doskonałe rezultaty z bliskiej odległości, dzięki pływającemu elementowi, który zapewnia stałą wydajność na wszystkich dystansach. Pierścień ostrości ma szczególnie duży kąt 300 °, umożliwiając precyzyjne ogniskowanie przez cały czas, pomimo wydłużonej najkrótszej odległości ostrzenia. Dalmierz umożliwia ogniskowanie obiektywu z odległości nawet 70 cm – w tym momencie na pierścieniu ostrości można wyczuć lekki opór. W odległości od 70 do 30 cm fotograf może opcjonalnie ustawić ostrość za pomocą ekranu aparatu w trybie Live View, wizjera elektronicznego Visoflex lub aplikacji Leica FOTOS.

APO-Summicron-M 35 f/2 ASPH. wyróżnia się innowacyjną osłoną przeciwsłoneczną, która w połączeniu z niezwykle efektywnymi powłokami antyrefleksyjnymi sprawia, że nowy obiektyw jest ekstremalnie odporne na światła i odblaski wpadające wprost. Pozwala to fotografom pracować także pod światło z zachowaniem rewelacyjnej jakości zdjęć. Wady optyczne, takie jak aberracja chromatyczna i zniekształcenia, są prawie całkowicie korygowane. Te cechy wraz z niespotykanym kontrastem w każdym miejscu klatki, sprawiają, że używanie APO-Summicron-M 35 f/2 ASPH. to czysta przyjemność od pełnego otworu przysłony. Piękny bokeh zawdzięczamy praktycznie idealnie okrągłej przysłonie, która składa się z aż 11 listków. Dzięki takiej konstrukcji wyjątkowe rozmycie zachowuje swoją charakterystykę także po przymknięciu przysłony.

W przypadku M, APO-Summicron-M 35 f / 2 ASPH. przymknięcie przysłony służy tylko i wyłącznie celom kompozycyjnym – a nie w celu kontroli ekspozycji. Jakość odwzorowywania zarówno na środku jak i na krawędziach obrazu jest tak znakomita, że przymykanie przysłony nie przynosi istotnej poprawy. Pomimo tak wyjątkowych osiągów APO-Summicron-M 35 f / 2 ASPH. jest kompaktowy i lekki. Dzięki klasycznej ogniskowej reportażowej jest to obiektyw do każdej sytuacji fotograficznej, który można zastosować w każdym obecnym i przyszłym modelu serii M, a dzięki możliwości ostrzenia od 30 cm świetnie sprawdzi się także w aparatach Leica SL2 i SL2-S.

Obiektyw APO-Summicron-M 35 f / 2 ASPH. jest dostępny u oficjalnych dealerów marki Leica w cenie 35 400 PLN brutto.