Angelbird Rewolucja w zapisie i odczycie danych!

Staramy się na bieżąco informować o nowościach na rynku, ale naszym priorytetem są te nowości, które w znaczący sposób podnoszą jakość realizowanych materiałów. Obiektywy i aparaty fotograficzne zawsze będą na pierwszym miejscu, jednak zdarza się, że rynek oferuje nietuzinkowe produkty. Jeżeli po przetestowaniu możemy ocenić je jako bardzo dobre, wówczas dopiero je prezentujemy na łamach Portalu MegaObraz.

Objawieniem ostatnich miesięcy są produkty Angelbird, obok których możemy przejść, niezbyt się na nich skupiając. Jak się mieliśmy okazję przekonać – to duży błąd!

Ten element wyposażenia i naszej codziennej pracy, jakim są karty pamięci i czytniki często spychany jest na dalszy plan. Karta pamięci nie powinna „dostawać zadyszki” podczas zapisu, a czytnik powinien potrafić przenieść dane z karty do komputera. Też tak podchodzicie do tematu? No właśnie! Często argumentem za tak niefrasobliwym podejściem do tematu jest słynne już w naszym kraju „po co przepłacać”. Tym, którzy myślą, że każda karta i każdy czytnik są prawie tak samo dobre, podsuwamy inny slogan reklamowy, chyba równie popularny „prawie robi różnicę”!

 

Marka Angelbird projektuje i tworzy swe produkty w Austrii. Najprawdopodobniej u podstaw jej działalności leżała obserwacja, że ten element naszego workflow jest często traktowany marginalnie. Tymczasem utraty danych, uszkodzenie nośników, błędy odczytu, spowolnione karty pracujące z prędkościami nie tak wysokimi, jak deklaruje producent, są czymś nagminnym.

Firma postanowiła zaoferować karty i dyski do większości systemów. W ofercie znajdziemy nośniki dedykowane do konkretnych kamer, które możemy dodatkowo zakupić w formie pojedynczej, jak i w parach dla kamer z dwoma slotami pamięci. Dyski do rejestratorów video, znacznie tańsze od oryginałów to kolejne mocne elementy oferty. Nas jednak zaciekawiły bardzo szybkie karty CFexpress o cenie znacznie niższej niż u konkurencji, bardzo dobrze wykonane i szybkie karty SD oraz czytniki do tych kart.

Na stronie producenta możemy nawet zamówić karty spersonalizowane! Z grawerem o dowolnej treści, co jest totalnym wyjątkiem i świadczy o bardzo poważnym traktowaniu tego elementu naszej pracy, jakim są nośniki danych.

Po krótkim teście naszego redaktora naczelnego zakupiliśmy do redakcji karty CFexpress i SD oraz czytniki do nich. System sprawdza się rewelacyjnie, a Maciej zakupił czytniki także do użytku prywatnego. To nas zastanowiło, ponieważ wiemy, jak bardzo jest wybredny i jak bardzo starannie analizuje wszelkie nowości. Po zobaczeniu jego rozwiązania w prywatnym gabinecie i po kontakcie z nieprawdopodobnie solidnymi czytnikami, zrozumiałem o co chodziło.

Czytniki Angelbird są czymś absolutnie topowym. Wydawałoby się, że nie można zrobić czytnika bardziej solidnie, niż to co znamy. Ot złącze z gniazdem na konkretny standard kart i tyle. Gdzie tu szukać walki o solidność i jakość. A jednak Angelbird to wyższa liga. Ci, którzy mieli do czynienia z czytnikami natywnymi do kamer RED, domyślą się, o jaki poziom jakości wykonania można się starać. Tyle, że, w wyrobach Angelbird taki wysoki poziom wykonania dotyczy czytników do wszystkich standardów nośników pamięci.

Bardzo wysoka jakość, w pełni metalowej obudowy już wzbudza zaufanie. Montowane w jej wnętrzu, bardzo głęboko osadzone gniazdo USB-C eliminuje jakiekolwiek możliwości przypadkowego wypięcia i poluzowania wtyczki. Przełączniki blokady czytnika i prędkość reagowania czytnika na zainstalowaną kartę powodują bardzo szybkie pojawianie się włożonej karty w programie komputera. Działa to wszystko bardzo szybko i sprawnie a czytniki z zewnątrz wyglądają identycznie. Dzięki temu można je ze sobą łączyć, uzyskując dobrze wyglądający system do odczytu wielu standardów kart pamięci.

Solidność wykonania i jakość idą w parze z niską ceną. Czytniki kart kosztują nieco ponad 400 zł, co przy tej wysokiej jakości wykonania jest rewelacją, zwłaszcza, że często za plastikowe czytniki konkurencji trzeba zapłacić nawet 250 zł. Tu otrzymujemy czytniki zaprojektowane z najwyższą starannością. Czytnik kart Dual SD znajdziecie – tutaj. Czytnik do kart CFexpress – tutaj.

Nie inaczej jest z kartami pamięci. Podczas gdy modele CFexpress o topowych prędkościach odczytu/zapisu przekraczających 1600 MB/s kosztują podobnie jak modele konkurencji, tak wprowadzenie na rynek najnowszych produktów można nazwać rewolucją. Zakupiliśmy karty CFexpress w dwóch tanich wariantach. Cena 999 zł za każdy z nich jest niczym jeśli zdacie sobie sprawę z osiągów. Karty zachowują stałą prędkość zapisu w długich seriach i w swych najnowszych wersjach obsłużą nawet rejestrację najwyższych topowych modeli kamer do zapisu video w 12k, włącznie! Producent chwali się zabezpieczeniem przed przegrzaniem, trzymaniem prędkości zapisu i zabezpieczenia zapisywanych danych po awaryjnym wyłączeniu kamery, np. po jej przegrzaniu.

Karta o mniejszej pojemności AV PRO SX CFexpress B160 GB pracuje z prędkością zapisu 1480 MB/s co pozwala pracować w trybie ciągłym nawet kamerami o takich możliwościach zapchania bufora jak Nikon Z9.

Karta o zwiększonej pojemności AV PRO CFexpress SE 512 GB pracuje ze stałą prędkością zapisu na poziomie 800 MB/s, co gwarantuje system Sale Stream. Karty wykonane są solidnie, nie posiadają zużywających się, nieestetycznych nalepek i mogą być personalizowane przez grawer. To jest jedna z ciekawszych opcji.

Takiej personifikacji  nie oferuje, żaden inny producent kart pamięci!

 

Karty AV PRO SD MK2 128 GB V90 w standardzie V90, oferują prędkość stałą zapisu na poziomie 280 MB/s i odczytu z prędkością 300 MB/s a dały radę nawet z trybem seryjnym takiej kamery jak Fujifilm GFX 100s, który przecież generuje ponad 200 MB pliki RAW. Karty SD, również nie posiadają naklejek, co sprawi, że będą zawsze wyglądać dobrze. Tworzywo użyto do ich wykonania, jest też mniej kruche i podatne na uszkodzenia niż to, co znajdziemy w najbardziej popularnych produktach. Odporność na promienie X i wyładowania elektrostatyczne to element DNA firmy.

Dodać należy, że wśród produktów firmy są takie modele jak Angelbird AV PRO CFexpress XT MK2 Type B, które zaprojektowano z myślą o najnowszych urządzeniach rejestrujących. Największa prędkość zapisu wynosi 1600 MB/s, stała prędkość zapisu w trybie ciągłym to 1480 MB/s a odczytu 1765 MB/s. Wśród tych kart mamy nośniki o pojemnościach 1, 2 i 4 TB.

Cały system jest bardzo dobrze przemyślany, a stosunek ceny do jakości, wydaje się być optymalny, zwłaszcza w odniesieniu do czytników wykonanych wyjątkowo solidnie. Po testach nie mieliśmy wątpliwości, że to najlepsze co mogliśmy zrobić w redakcji. Kupując szybką kartę CFExpress czy SD przekonacie się do firmy i chętnie sięgniecie po czytnik. My proponujemy inne rozwiązanie. Zakup czytnika, który pokaże Wam jakość produktów Angelbird. Jest ponadprzeciętna! Wysoka rekomendacja!