Andrzej Grudzień i jego projekt “Przewidoczni”

Mieliśmy okazję zobaczyć matowe, gęste, nasycone wydruki fotografii z projektu Przewidoczni Andrzeja Grudnia na Ląd Festiwal. Skłaniające do bliższego kontaktu, stosunkowo niewielkie powiększenia, pozwalają na optymalną percepcję. Poza ciekawą eksploracją samego fotograficznego medium zawartą w tym projekcie, podobał, nam się właśnie ten fizyczny wymiar, oprawionych w czarne ramy fotografii. Dobór papieru i właściwe przygotowanie wydruku, sprawiają, że treść fotografii znacznie mocniej, jest przez nas absorbowana. To jeden z powodów, dla których warto bywać na wystawach, a nie tylko oglądać je w internecie. Jak poinformował nas Andrzej – to w sumie projekt dojrzały na tyle, aby móc go pokazywać, a jednocześnie ciągle kontynuowany i niezamknięty. Bardzo inspirujący materiał!

Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne codzienne obrazy stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od przemijania czasu. Zatrzymana chwila może się już wydarzyła albo dopiero zdarzy się. Ten stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne zakończenia nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o deja vu poznajemy wynik. 

Autor wchodzi w rolę anioła stróża, prowadzi bohaterów swoich zdjęć po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. Analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.
To zapis spostrzeżeń, próba analizy sensu tego co robimy, jak funkcjonujemy w systemie. Autor zastanawiał się wielokrotnie czy życiowe czynności, które wykonuje codziennie mają sens? Dlaczego gesty, słowa mają oznaczać to co zostało zapisane w ich definicji? Co z tego co robimy jest pierwotnym instynktem a ile dodaliśmy w fazie rozwoju kulturowego? 

“Przewidoczni” na Ląd Festiwal 2021

Andrzej Grudzień – rocznik 73, artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykładowca i dyrektor Studium Fotografii ZPAF w Warszawie gdzie prowadzi zajęcia z fotografii analogowej. Vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Pracował jako fotoreporter w radomskim „Echu dnia”. A. Grudzień wystawiał swoje prace na wystawach zbiorowych w Warszawie, Katowicach, Chełmie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Serocku, Nowym Tomyślu oraz włoskim Trieście. Projekt “Przewidoczni” po raz pierwszy był prezentowany w 2011 na wystawie indywidualnej w Warszawie. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA