Akumulator Newell do Fujifilm GFX

Każdy użytkownik systemu średnioformatowego Fujifilm GFX natrafia na problem uzupełnienia ilości posiadanych akumulatorów. Niestety do przełknięcia jest dosyć spora kwota (jak na akumulator) około 600 zł. Akumulatory NP-T125 to konstrukcje wysokiej jakości o napięciu 10,8 V i pojemności 1230 mAh wyposażone w system optymalizacji ładowania i specjalny chip informujący kamerę i ładowarkę o stanie akumulatora. W rezultacie akumulator ładuje się bardzo szybko w dołączonej do aparatu firmowej ładowarce i praktycznie wystarcza na wykonanie kilkuset zdjęć. Nie ma to w ogóle porównania do akumulatorów w systemie FF Sony A7R, gdzie ma się wrażenie znikania prądu w zatrważającym tempie. Akumulatory są duże, ale system poboru prądu w GFX 50R – z takim mam do czynienia – rozwiązany jest wręcz wzorowo. Niestety posiadanie dodatkowego źródła prądu zawsze jest koniecznością, chociażby w sytuacji, w której nie chcemy przerywać sesji oczekiwaniem na naładowanie jedynego akumulatora. 

Producent informuje, że akumulator posiada chip, jest zgodny z systemem ładowania Fujifilm GFX i daje na swój produkt 2 lata gwarancji. Akumulator posiada natomiast większą pojemność, bo 1300 mAh.

Jak funkcjonuje w praktyce? Jak oryginał. Ładuje się równie szybko w ładowarce firmowej dostarczonej z aparatem. Ten zaś informuje o wieku baterii i stanie naładowania. Akumulator kosztować ma pomiędzy 150 a 200 zł, czyli mniej niż 1/3 ceny oryginału…